Zbog čega Srbija ne uvodi “trinaestu penziju”?
Minimalna januarska penzija u Srbiji, i to nakon uvećanja od 14,8 procenata, iznosi 23.684 dinara. Prima je oko 138.000 od oko 1.646.000 penzionera.
Godinama unazad, Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera (PUPS) zalaže se za “trinaestu penziju”. Još jedna penzija u godini bila bi sjajna vest za najstarije sugrađane koji, iako najčešće jedva krpe kraj s krajem, važe za najodgovorniji deo stanovništva kada je plaćanje računa u pitanju. No, krenimo redom.
Šta je „trinaesta penzija“?
Ukoliko mislite da je reč o još jednoj penziji u godini, odgovor glasi – nije. Kod nas se samo žargonski tako zove, ali je zapravo reč o posebnoj socialnoj politici koja ne bi uticala na sistem PIO, a zavisi od političke volje i stanja državne blagajne. Princip je, sistemski urađen, što znači da se zna kome se, koliko i kada isplaćuje.
Milan Krkobabić, ministar za brigu o selu i predsednik PUPS-a, kazao je za Demostat da se u trinaestu penziju, uslovno rečeno, mogu uključiti i sva dosadašnja jednokratna davanja na republičkom nivou u proteklim godinama, “a koja su bila izuzetno značajna za penzionere, pogotovu za one s najmanjim primanjima”.
Kako navodi, pored tih jednokratnih davanja, bilo je i drugih primera – u gradu Beogradu, od 2008. do 2012. i u Republici Srbiji, 2013-14. “U Beogradu je svima koji su primali manje od 20.000 dinara isplaćivano četiri puta po 5.000 dinara. U Srbiji penzionerima koji su primali manje od 16.000 dinara, isplaćeno je četiri puta po 4.000 dinara. Bile su to inicijative PUPS-a”, istakao je Krkobabić.
Koliko su penzioneri u Srbiji daleko od „trinaeste penzije“?
Krkobabić kaže da to zavisi od političke volje i stanja državne blagajne. Pravo bi, dodaje, mogli da imaju svi oni koji evidentno sa postojećom penzijom ne mogu da podmire osnovne potrebe. Po njemu, “trinaesta penzija” ne bi narušila postojeći sistem Republičkog fonda za penziono-invalidsko osiguranje, zato što bi se sredstva za ovo davanje izdvajala iz budžeta, iz sredstava namenjenih za socijalnu politiku.
Kolike su penzije u Srbiji?
Minimalna januarska penzija u Srbiji, i to nakon uvećanja od 14,8 procenata, iznosi 23.684 dinara. Prima je oko 138.000 od oko 1.646.000 penzionera. Prosečna penzija za januar 2024. bila je 45.742 dinara, dok je najveća u januaru bila 229.745 dinara.
Ko već ima „trinaestu penziju“?
“Trinaestu penziju”, kao poseban institut, ili neki drugi institut socijalne politike, poznaju i zemlje Evropske unije. U našem okruženju to je Hrvatska gde postoje jednokratna davanja penzionerima. Početkom marta Švajcarci su na referendumu svojim penzionerima obezbedili dodatnu penziju svake godine, iako je vlada upozorila da će povećane isplate biti preskupe za finansiranje.
Više o ovoj temi čitajte OVDE.