Zašto Beograd manje zarađuje od javnog prevoza?
Beograd manje zarađuje od naplate javnog prevoza od kako je uslugu od Kentkarta preuzelo javno preduzeće Naplata prevozne usluge Beograd.

Prihodi Beograda od naplate javnog prevoza su oslabili od kako je grad promenio firmu za naplatu i kontrolu. Šta se dešava? (Foto: Milica Vučković, Fonet)
Prema podacima Državne revizorske institucije, prihod je prošle godine bio za milijardu i po dinara manji nego prethodne i za 1,3 milijardi manji nego 2021.
Kentkart Southeast Europe je naplatu prevoza predao domaćem javnom preduzeću krajem maja 2023. Uočljivo je da je prihod iz prvih pet meseci prošle godine bio za 756 miliona veći nego u preostalih sedam.
Koliko se prihod od prevoza zapravo istopio?
Konkretno: Od januara do 25. maja, Kentkart je prema javno-privatnom partnerstvu naplatio oko 2,6 milijardi dinara.
Prema podacima revizora, Naplata prevoza je od 25. maja do kraja godine kroz u Integrisani tarifni sistem naplate karata skupio u prihodi u iznosu od 1.9 milijardi.
Za celu godinu, u kasu Beograda od javnog prevoza slilo se nešto više od 4,5 milijardi dinara. To se poredi sa nešto manje od 6,3 milijardi 2022. i 6,2 milijardi dinara 2021.
Zamena firme za naplatu i kontrolu
Gradske vlasti su početkom prošle godine odlučile da raskinu ugovor o naplati sa Kentkartom. Ugovor iz 2021. Beograd je taj ugovor potpisao na 13 godina i Kentkart raskid nije primio skrštenih ruku.
U aprilu su donele odluku da posao povere preduzeću Naplata prevozne usluge Beograd.
Novi sistem naplate i kontrole karata u gradskom prevozu startovao je 17. maja 2023. Mesečne karte kupljene pod starim sistemom važile su do kraja tog meseca.
Zašto manje novca? Delom zbog popusta, delom zbog porozne kontrole
Slabiji prihod može se delom pripisati tome što su karte po odlasku Kentkarta pojeftinile. Uz to, korisnici stariji od 65 godina i učenici srednjih škola su dobili pravo da se voze besplatno.
Međutim, porozna kontrola u prevozu ohrabruje švercovanje, ocenio je ekonomista MIlan R. Kovačević. Prema njegovim rečima, kontrola je sada loše organizovana.
„Svako radi kako mu padne na pamet, što naravno vodi ka sve većem nezadovoljstvu građana gradskim saobraćajem, sve većoj želji da ne plate kartu”, rekao je za Nnovu ekonomiju.
“Onda to vodi i sve gorem poslovanju gradskog saobraćaja”, dodao je.
Šta je doneo novi sistem?
Novi sistem naplate prevoza uveo je plaćanje svih karata – dnevnih, mesečnih i od 90 minuta – telefonom. Putnici prevoz mogu da plate karticom u vozilima ili kupovinom papirne karte na pojedinim mestima u gradu.
Nevena Petaković, Nova Ekonomija
Više pročitajte na: