Uragan Helen ostavio „zaprepašćujuće“ razaranje, skoro 100 poginulih
Uragan Helen je iza sebe na jugoistoku SAD ostavila trag pustoši dug 1.000 i širok stotine kilometara. Na ljude je bacila orkanski vetar, plimski talas, kišu, bujice i klizišta.
Uragan Helen je za sobom ostavio širok trag razaranja po jugoistoku SAD, sa skoro 100 potvrđenih žrtava u pet federalnih država. Spasilačke službe u ponedeljak pokušavaju da dopreme pomoć od sveta odsečenim mestima i tragaju za nestalima.
Za sada je pronađeno 91 telo, ali poginulih će sigurno biti više. Uragan je vetrom i podizanjem mora devastirao obalu Floride duž Big Benda.
„Generacijski“ uragan
Helen je kopno pogodila u četvrtak uveče kao uragan četvrte kategorije. Vetar je oko ogromnog oka oluje jurio brzinom od 210-250 kilometara na sat.
Uragan je usporio brzo po zalasku na kopno. Vetar je i dalje bio dovoljno snažan da obara drveće i dalekovode, ali oluja je najviše štete izazvala istovarivši ogromnu količinu kiše.
Čitave oblasti su poplavljene, a bujice i klizišta su razarale naselja, puteve i mostove.
Na kopnu najteže je stradao zapad Severne Karoline. Samo u oblasti planinskog grada Ešvila poginulo je najmanje 30 ljudi, a poplave su najgore u poslednjih 100 godina, javio je AP.
Biće još mrtvih
Guverner Roj Kuper je upozorio da će službe pronaći još mrtvih kada dospeju do mnogi još izolovanih naselja.
Prioritet najmanje 50 spasilačkih ekspedicija samo u toj državi je, međutim, da evakuiše ljude iz poplavljenih mesta.
Hrana, voda i potrepštine u ponedeljak bi trebalo avionima da stignu u Ešvil.
Sve u svemu, bez struje, vode i drugih servisa noć u nedelju dočekalo je oko dva miliona domaćinstava i firmi. Većina elementarnih popravki trajaće između 24 i 48 sati.
Vlasti su za sada poginule, osim na Floridi i u Severnoj Karolini, prijavile i u Džordžiji, Južnoj Karolini i Virdžiniji, koja je skoro 1.000 kilometara severno od Big Benda.
Južna Karolina za sada ima 25 potvrđenih poginulih, najviše od uragana Hugo 1989. sa 35 žrtava.
Kao posle bombardovanja
Guverner Džordžije Brajan Kemp je neke oblasti posle uragana nadleteo avionom, rekavši da izgledaju kao “bombardovana.”
Predsednik Džo Bajden je posledice oluje opisao kao „zaprepašćujuće“ i obećao pogođenim državama „sve što imamo“ za pomoć.
Bela kuća je u Severnoj Karolini proglasila stanje katastrofe, čime je otvorila mogućnost trenutnog slanja federalne pomoći pogođenima.
Bajden je najavio posetu pogođenim oblastima “Čim to ne bude ometalo spasilačke napore.”
Preliminarna procena štete, do 24 milijarde dolara
Kompanija za finansijske usluge Moody’s Analytics je štetu na imovini procenila na između 15 i 26 milijardi dolara.
Meteorozi učestale snažne oluje pripisuju globalnom otopljavanju. Snažnije zagrejana voda u okeanima brže isparava, a kada se ropao, veoma vlažan vazduu u usponu sudari sa hladnim i suvim, stvore se uslovi za snažne ciklone.
Spasioci još nisu ni dospeli do svih delova koje je Helen razorila, a na istoku Atlantskog okeana veće se stvara olujni sistem koji, prema proceni Nacionalnog centra za uragane, može da se razvije u novi “impozantni uragan.”
Novi ciklonski sistem se kovitla iznad ekvatorijalnog Atlantika, 5.000 kilometara od Floride, a u uragan bi mogao da preraste do srede.
Kompas