Stiže uragan Helena – SAD iščekuju udar „generacijske oluje“

Jugoistok SAD se pripema za skori nalet potencijalno „generacijske oluje.“ Uragan Helena stiže i očekuje se da donese razaranje i smrt.

Pet američkih država na putu uragana Helena uvelo je vanredno stanje. Potencijalno razarajuća, smrtonosna oluja na kopno stiže u četvrtak uveče, verovatno noseći obalske i kopnene poplave, uz vetar do 250 kilometara na sat) (Screenshot, National Weather Service, X)

Uragan Helena u četvrtak uveče stiže do Floride. Meteorolozi upozoravaju da potencijalno “generacijska” oluja može doneti srmt i razaranje.

Centar uragana do američkog kopna će stići sa juga, na deo obale koji dele Florida i Alabama. Zatim će nastaviti na sever, perko Džordžije, Tenesija i dve Karoline.

Uragan gura „smrtonosnu“ poplavu sa okeana i nosi ogromnu količinu padavina

Očekuje se da će oluja u dva dana na region istovariti višemesečni prosek kiše, prenosi CNN.

Uz to, orkanski vetar će sa okeana nagurati vodu na zapadnu obalu takozvane “drške” Floride. Talas sa okeana na tom delu obale može dostići visinu od skoro sedam metara.

Nacionalni meteorološki servis NWS taj talas najavljuje kao smrtonosan i apeluje na stanovništvo da posluša upustva lokalnih vlasti za evakuaciju.

Uopšte, NSW u najavama Helene koristi neuobičajeno dramatičan rečnik. Na primer, nalet okeanskog talasa u nekim oblastima opisuje kao “insurvivable,” odnosno izvesno smrtonosan.

Očekuje se razaranje na kopnu…

Uragan će na kopnu izvesno izazvati razaranja, uključujući verovatne prekide snabdevanja strujom.

Popravke elektroenergetske mreže otežaće poplave, oboreno drveće i druga šteta. Moguće je da će neke oblasti danima, pa i nedeljama biti bez struje. 

Pet federalnih država na putu urgana je proglasila vanredno stanje.

… i posledice „kakve nikada nismo videli“

Posledice uragana Helena biće “kakve nikada nismo videli,” upozorio je direktor službe za vanredne situacije Džordžije Džejms Stolings.

Načelnik okruga Hernando, koji će na Floridi primiti prvi udar urlajućeg vetra oko centra uragana, pozvao je stanovništvo da beži.

“Očekujemo talas od tri do četiri metra. Ovo je najgora prognoza godinama unazad,” rekao je načelnik Brajan Hokins.

“Govorimo o poplavi sa okeana koja će potpuno potopiti prizemne građevine. Uradite pravu stvar, spremite se i evakuišite se,” dodao je.

Kategorija četiri: Vetar brzine do 250 kilometara na sat

Uragan Helena će kopno udariti kao oluja kategorije tri ili četiri na Safir-Simsonovoj skali snage tropskih oluja. 

U gorem slučaju, to znači stalan vetar brzine 210-250 kilometara na sat. Pošto se uragan kreće oko centra, takozvanog oka, vetar koji naleće sa mora doslovce gura ogroman talas vode ispre sebe.

U slučaju kategorije četiri, taj talas može biti viši od sedam metara, a na okenau širok stotinama kilometara.

Od kako su SAD 1851. standardizovala merenje, meteorolozi su na Atlantiku registrovali 114 uragana kategorije četiri.

Poslednji je bio Ajk, 2008. To je bila treća oluja po snazi, posle dve oluje iz kategorije pet: Nasjažnija ikad izmerena bila je uragan Katrina, 2005. godine, ispred Kamile, 1969.

Kompas