Nova runda hajke na nezavisne medije: Brže, jače i što gore

Organizovane hajke prorežimskih na nezavisne medije i novinare u Srbiji, nažalost, odavno nisu novost. Novost bi bila kada bi nadležni nešto preduzeli po tom pitanju. Sudeći po dosadašnjoj praksi od toga slaba vajda…

Ilustrativna fotografija (Izvor: Envato)

Kako svira režimski orkestar

Najnovija orkestrirana kampanja protiv nezavisnih medija, pre svega N1 i novinara ove kuće, lansirana je 16. jula kada su tri televizije sa nacionalnim pokrivanjem u svojim programima emitovale manipulativni video, podrazumeva se, nepoznatog autora u kom nezavisne kritičke medije, pre svih televiziju N1, optužuju za dehumanizaciju predsednika Srbije Aleksandra Vučića „kako bi se sutra stvorilo opravdanje za neku psihički labilnu osobu, koja bi pokušala da uradi isto što je Tomas Metju Kruks pokušao da uradi Donaldu Trampu“.

Video počinje isečcima iz dokumentarnog filma “Vladalac” emitovanog na televiziji N1 u kojoj učesnici navode osobine koje vide u predsedniku Republike.

Isti video na svojim internet platformama podelili su i provladini tabloidi, koji su prošle godine objavili bar 628 napadačkih tekstova prema kritičkim medijima, navodi Slavko Ćuruvija Fondacija.

Nastavlja se prikazivanjem raznih sadržaja sa interneta: anonimnih pretećih statusa na društvenim mrežama i snimcima sa protesta; a pojedini sadržaji koji su objavljeni u kritičkim medijima istrgnuti su iz konteksta i prikazani kao pretnje predsedniku Vučiću.

„Lov je otvoren“

Međunarodne organizacije za zaštitu novinara upozoravaju da je otvoren „lov na novinare“ i da su mogući i fizički napadi“.

U sredu uveče zaposleni na N1 dobili su upravo takve pretnje. Na društvenoj mreži Iks jedan od korisnika je napisao: „Lov je otvoren, samo da nađemo sponzora za paljenje N1“ i potom dodao: „Počelo je, dajte otkaze, možda ima budućnosti za vas“.

Cela ta hajka može biti jako opasna, jer dobar deo građana ove zemlje prati isključivo televizije sa nacionalnim frekvencijama, „i oni stvarno mogu da dobiju taj poriv o kome su oni pričali da će neko zbog toga da naudi predsedniku, ne, nego da naudi bilo kome koga prepozna sa N1, Nove ili ostalih“, kazao je direktor N1 Igor Božić.

Podsećajući na nove pretnje, Božić je ukazao na to da se otkrije jako mali procenat ljudi koji se krije iza njih, te se oni ohrabre da to mogu da rade svaki sledeći put.

Predsednik ne prati, ali zna da nema pretnji

Predsednik Srbije iz Londona, iako kako kaže ne prati šta se dešava, poručuje kako „niko nije pretio N1“, već da su u spotu „samo citirane reči“ koje su na N1 izgovarane o njemu. “Pa kakva je to pretnja, niko im ništa ružno nije rekao. Oni se stide svojih reči“, rekao je Vučić.

N1 / Kompas

Pročitajte i: