Sporazum SAD i Džulijana Asanža: Priznaje krivicu i postaje slobodan čovek

Osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž napušta Veliku Britaniju nakon što je oslobođen na osnovu sporazuma o priznanju krivice u SAD, javlja jutros BBC navodeći kako se očekuje da će izjašnjavanje o krivici biti okončano danas na prilično jedinstvenom mestu – američkom okružnom sudu na Marijanskim ostrvima, američkoj teritoriji u u južnom Pacifiku.

(Foto: FoNet/AP Photo/Frank Augstein,)

Agencija Rojters javila je da je Asanže napustio zatvor Belmarš u Velikoj Britaniji, u kojem je proveo poslednjih pet godina, a BBC je emitovao snimak njegovo ulaska u avion kojim će putovati do Marijanskih ostrva.

Šta se dogodilo?

Američki tužioci potvrdili su da je Asanž napustio je London nakon što je postigao sporazum, o priznanju krivice što će mu omogućiti da okonča njegov pritvor u Britaniji i vrati kući u Australiju, izvestio je Glas Amerike.

Američki tužioci naveli su u sudskim dokumentima da je Asanž pristao da prizna krivicu po jednoj tački optužnice za zaveru radi pribavljanja i obelodanjivanja poverljivih dokumenata američke nacionalne odbrane, prema podnescima Okružnog suda za Severna Marijanska ostrva.

Šta dalje?

Asanž bi trebalo da bude osuđen na saslušanju na ostrvu Sajpan u sredu u 9 sati po lokalnom vremenu. Verovatno će mu biti pripisano vreme koje je već odslužio i neće dobiti novu zatvorsku kaznu, navodi VOA.

Vikiliks je 2010. objavio stotine hiljada poverljivih američkih vojnih dokumenata o ratovima Vašingtona u Avganistanu i Iraku, što je najveći bezbednosni incident te vrste u američkoj vojnoj istoriji, uz niz diplomatskih depeša.

Šira slika

Asanž je optužen za vreme administracije bivšeg predsednika Donalda Trampa zbog masovnog objavljivanja tajnih američkih dokumenata, čemu je doprinela i Čelsi Mening, bivša analitičarka američke vojne obaveštajne službe koja je takođe krivično gonjena po Zakonu o špijunaži.

U više od 700.000 dokumenata bilo je diplomatskih depeša i izveštaja sa bojnog polja, kao što je video snimak iz 2007. na kojem je američki helikopter Apač pucao na osumnjičene pobunjenike u Iraku, i ubio desetak ljudi, uključujući dvoje novinara Rojtersa. Taj video je objavljen 2010.

U pismu američkog Ministarstva pravde (DOJ), implikacija je da Asanž ne veruje u dolazak u SAD radi njegovog sporazuma o priznanju krivice. U njemu se kaže da nije voljan da se dobrovoljno vrati u kontinentalnu Ameriku jer ima duboko nepoverenje u američku vladu, i ide toliko daleko da optužuje zvaničnike da su navodno planirali da ga ubiju.

Takođe logistički, ostrva imaju smisla jer su dovoljno blizu Australije. Oni se nalaze na oko 3.200 kilometara udaljenosti – a DOJ kaže da očekuje da se on vrati u svoju rodnu zemlju ubrzo nakon što sklopi sporazum o priznanju krivice, navodi BBC.

FoNet

Pročitajte i: