Nesreća u Novom Sadu: Projektanti su znali za propuste
Urušavanje nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu posledica je niza propusta, kaže inženjer geologije Zoran Đajić i navodi dokaze za to
Diplomirani inženjer geologije Zoran Đajić – koji je na projektu rekonstrukcije Železničke stanice bio angažovan kao nadzornik za kamen – tvrdi da je bio primetio da je pozadina mermernih ploča na krovu stanice u lošem stanju, te da je o tome obavestio nadležne.
Đajić dalje navodi da se na fotografijama koje je tada napravio vidi da iza tih ploča ima oko 20 odsto betona, a da je ostalo šut, zgužvani džakovi i drugo. Zbog toga je izdao nalog da se te ploče skinu.
Šta stoji u izveštaju
U izveštaju, u koji je Dojče Vele imao uvid, navodi se tada da je podizvođaču radova „Starting doo“ bilo naloženo da se “otpočne sa demontažom mermerne obloge sa fasade krila B (Venčac beli) kao i mermernih ploča sa pročelja krova zgrade (Sivec)”, kao i da je to neophodno uraditi pažljivo kako bi se sačuvale neoštećene mermerne ploče. Međutim, izvođač nije uradio ništa, već je samo uzeo masnu farbu i ofarbao pločice.
A da jeste, Đajić smatra da bi neko zadužen za statiku i nadzor, video kakva je podloga, te predložio intervenciju na utegama.
Ko je odgovoran
Lanac odgovornosti je ovakav: naručilac rekonstrukcije stanice je Infrastruktura Železnice Srbije, a radove su izvodile kineske kompanije – „China Railway International Co. Ltd“ (CIRC) i „China Communications Construction Company Ltd (CCCC); nadzor je vršila mađarska firma „Utiber“.
Đajić ističe da je imao utisak da je firma koja je izvodila radove davala sebi slobodu da ne postupa po nalozima, da rade drugačije… Otud, i zbog ovoga, odgovornost snose i Goran Vesić, koji je juče podneo ostavku na mestu ministra, ali i prethodni ministar Tomislav Momirović, kao i njihovi službenici.
J.J./Vreme