Zaokret u Berlinu: Šolc na Tiktoku

Nemački političari, pa i oni iz vlasti, zagovarali su strogu kontrolu kineske društvene mreže Tiktok. Kad, odjednom, eto kancelara sa nalogom. Odakle takav zaokret?

Zapadni političari, pa i nemački, zaziru od Tiktoka. Uprkos tome, sada i berlinska vlada na TikToku ima svoj nalog, sa fokusom na kancelara Olafa Šolca. (Foto: amrothman, Pixabay)

Nemačka vlada je, uprkos sumnjičavosti prema kineskoj firmi, otvorila svoj zvanični kanal na Tiktoku. Kanal je pre svega fokusiran na aktivnosti kancelara Olafa Šolca.

Vlada tom aplikacijom za kratku video formu pre svega želi da dopre do mladih koji jedva da više konzumiraju tradicionalne medije, javlja dpa.

Tiktok za pristup mladima

Preko naloga @TeamBundeskanzler pratioci će moći da zavire iza kulisa svakodnevice nemačke vlade, rekao je portparol Štefen Hebeštrajt. Tiktok u Nemačkoj ima više od 20 miliona korisnika. 

Među mladima između 14 i 25 godina je najpopularnija aplikacija, prema jednom istraživanju s kraja 2022.

Šolc je danas na Iksu obećao da neće plesati za Tiktok. “Obećavam,” naglasio je.

Šolc posle Makrona, Bajdena i drugih

Nedavno je nekoliko vodećih svetskih političara pokrenulo sopstvene Tiktok kanale, a među njima su i predsednici SAD i Francuske Džo Bajden i Emanuel Makron.

Nemačka vlada je prethodno isključila ideju kancelarovog pojavljivanja na društvenoj mreži kineske kompanije.

Sada izvori iz vlade navode da su nemačke vlasti i službe pažljivo odmerile “opravdane” kritike na račun Tiktoka.

Promena jer i korisnici Tiktoka treba da „dobiju pouzdane i relevantne“ podadatke

Međutim, istovremeno je važno da u borbi protiv pokušaja manipulacija i dezinformisanja iz inostranstva da korisnici dobiju pouzdanu i relevantnu informaciju, rekli su izvori, pa se zato i vlada odlučila da izađe i na Tiktok.

Pritom, vladin nalog radi pod posebnim merama bezbednosti. Na primer, za kreiranje sadržaja koriste se isključivo uređaji koji nemaju pristup internim podacima. Zaposleni u vladi, pa i oni koji pune Tiktok, ne smeju na “redovnim” službenim telefonima da instaliraju tu aplikaciju.

Političari više stranaka, pa i Šolcove Socijaldemokratske partije (SPD), koliko prošlog meseca su se izjasnili za oštre mere protiv Tiktoka. Povod je navodna manjakava zaštita podataka, a strahuju i od špijunaže. (Kompas)

Šta kod Tiktoka opravdano, a šta neopravdano smeta kod Tiktoka možete pročitati ovde.