Dva meseca od nestanka Danke Ilić: Hoće li slučaj ikada dobiti epilog?

Rezultat dosadašnje istrage je priznanje jednog osumnjičenog, sumnjiva smrt brata osumnjičenog i nijedan materijalni dokaz

Detalj iz potrage za Dankom Ilić (Foto: MUP Srbije)

U nedelju, 26. maja, navršilo se tačno dva meseca od nestanka dvogodišnje Danke Ilić. Ovaj slučaj, i dalje bez epiloga, digao je na noge celu Srbiju.

Šta znamo?

Devojčicu je tražilo hiljade policajaca, vatrogasaca, meštana i lovaca. Takođe, po prvi put je aktiviran sistem „Pronađi me“ za hitno obaveštavanje javnosti o nestanku maloletnog lica. Devojčica nije pronađena.

Nakon deset dana od nestanka, uhapšena su dva radnika borskog „Vodovoda“. Oni su osumnjičeni da su izvršili teško ubistvo tako što su devojčicu udarili službenim autom, a potom njeno telo ostavili na obližnju deponiju. Priveden je i brat jednog od njih, osumnjičen da je pomagao u sakrivanju tela devojčice. Nedugo nakon privođenja on je preminuo u pritvoru.

Iako je iz policije prvo stiglo saopštenje da je preminuo prirodnom smrću, obdukcija je po svemu sudeći pokazala suprotno. Tužilaštvo ni do dan danas ne želi da kaže javnosti šta piše u obdukcionom izveštaju, pod izgovorom da bi se time ugrozila istraga, prenosi Danas.

Potragu je, takođe, obeležilo „divljanje“ tabloida. Pisane su laži i neistine, cureli su podaci iz istrage…

Ni čelni ljudi MUP-a nisu mnogo zaostajali. Tadašnji ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić je nekoliko puta odlazio u Bor. Načelnik UKP Ninoslav Cmolić je tih dana išao na gostovanja sa televizije na televiziju, a vest da je devojčica ubijena javnosti je saopštio – predsednik Vučić.

Može li se govoriti o ubistvu, a da telo nije pronađeno?

Na pitanje da li je moguće osumnjičene osuditi za ubistvo Danke Ilić na osnovu priznanja samo jednog od njih, a bez pronađenog tela, advokat i nekadašnji političar Božo Prelević rekao je za Kompas: “Apsolutno ne”.

“Dok nema tela, ne možete govoriti o ubistvu i ne možete govoriti o tome šta je uzrok smrti. Šta je uzrok reći će vam veštak sudske medicine, ukoliko može da se izjasni”, kazao je Prelević i dodao: “Ukoliko je to dete učestvovalo u saobraćanoj nezgodi – i samo kažem ukoliko jer ne znam šta je tačno bilo – onda će se veštak izjašnjavati o uzroku, je li bilo kontakta sa vozilom ili nešto treće.”

Pred tužilaštvom i policijom je izuzetno težak posao. Od fizičke potrage za telom se odustalo i sada se na pronalasku tela radi samo operativno. S obzirom da je prošlo dva meseca od nestanka devojčice, šanse da se telo, ukoliko je ubijena, ikada i pronađe, su veoma male.

Istraga je, po svemu sudećii, doživela pravi fijasko, a odgovornost za to nije preuzeo niko.

25. maj posvećen Danki Ilić

Centar za nestalu i zlostavljanu decu saopštio je da je subotu, 25. maj, Međunarodni dan nestale dece, posvetio Danki Ilić.

Tim povodom, snimljen je spot u organizaciji Centra za nestalu i zlostavljanu decu, koji je na društvenoj mreži X objavio Igor Jurić, osnivač Fondacije Tijana Jurić.

Centar je  saopštenju naveo da je u Srbiji tokom prošle godine nestalo 1.525 dece, a pronađeno 1.510, što znači da 15 porodica i dalje traga za svojim najdražima.

Danas / Kompas