Crna Gora raspisala 273 Interpolove poternice
U pritvoru u Crnoj Gori nalazi se 38 lica koja čekaju izručenje iz Crne Gore
U Interpolovoj bazi podataka trenutno su aktivne 273 poternice koje je raspisala Crna Gora, prenosi danas RTCG, navodeći da je samo prošle godine Nacionalni centralni biro (NCB) Interpola Podgorica raspisao 98 međunarodnih poternica.
To pokazuje izveštaj o radu i stanju u upravnim oblastima iz nadležnosti Ministarstva unutrašnjih poslova za 2023. godinu.
„U Interpolovoj bazi podataka trenutno su aktivne 273 poternice (crvene i difuzione) koje je raspisao NCB Interpol Podgorica. U izveštajnom periodu je raspisano 98 međunarodnih poternica. Obustavljeno je 69 međunarodnih poternica“, navedeno je u izveštaju koji je objavila Vlada Crne Gore, prenosi FoNet.
U kom slučaju se poternice obustavljaju
Najčešći razlog obustavljanja međunarodnih poternica je realizovana ekstradicija (33), apsolutna zastarelost (16), lišenje slobode i privođenje u UIKS (10) i povlačenje nadležnog suda (6).
Izvršena je ekstradicija 36 lica u Crnu Goru, dok na kraju godine 50 osoba čeka na izručenje u Crnu Goru.
Koliko je pritvorenih
U pritvoru u Crnoj Gori nalazi se 38 lica koja čekaju izručenje iz Crne Gore. Po osnovu međunarodnih poternica raspisanih od strane NCB Interpola Podgorica u inostranstvu je lišeno slobode 31 lice.
Po osnovu međunarodnih poternica raspisanih od NCB Interpola, u Crnoj Gori je lišeno slobode 38 lica. Izvršen je transfer pet osuđenih lica u Crnu Goru, kao i dva osuđena lica iz Crne Gore.
Nije bilo realizovanih deportacija lica u Crnu Goru ili iz Crne Gore, navedeno je u dokumentu.
Koliko je nestalih
U Interpolovoj bazi nestalih lica tokom 2023. godine insertovane su tri „žute“ poternice, dok je u okviru Interpolovog projekta I-Familia insertovan jedan DNK profil od užih srodnika nestalih lica.
„Na zahtev Forenzičkog centra, za proveru identiteta stranih državljana koji su počinili krivična dela u Crnoj Gori obrađeno je 36 predmeta koji obuhvataju 477 lica“, piše u izveštaju.
Ukazano je da je, između ostalog, data pomoć u istrazi krivičnog dela razbojništvo na štetu juvelirnice „Baden“ u Austriji. Predočeno je da je u oblasti suzbijanja međunarodnog kriminala obrađen 7.021 predmet, od kojih je 4.260 predmeta završeno
Sve boje Interpolovih poternica
Najpoznatija Interpolova poternica je crvena i raspisuje se za počiniocima najtežih krivičnih dela. Kada policija negde na svetu pronađe osobe sa ove poternice mora da ih uhapsi i isporuči zemlji koja je poternicu raspisala.
Žuta poternica objavljuje se za žrtve otmica od strane roditelja, kriminalnih otmica (kidnapovanja) ili u slučaju nestanke osobe bez objašnjenja. Može se koristiti i za pomoć u identifikaciji osobe koja nije u stanju da se sama identifikuje i povećava šanse za pronalazak nestale osobe, naročito ako postoji mogućnost da osoba putuje ili bude odvedena u inostranstvo.
Narandžasta je upozorenje policiji, državnim službama i internacionalnim organizacijama o događaju, osobi, objektu ili procesu koji predstavlja neposrednu pretnju i opasnost za osobe ili vlasništvo.
Plava poternica se izdaje za obaveštavanje članica Interpola o prikupljenim podacima o beguncu ili njegovim aktivnostima.
Zelena poternica se raspisuje kako bi se dobila obaveštenja ili dala upozorenja o bivšim osuđenicima za koje se sumnja da mogu da počine krivično delo u drugim zemljama.
Ljubičasta služi za pružanje informacija o procedurama, objektima, uređajima ili mestima za skrivanje koja koriste kriminalci.
Crna se raspisuje za potraživanje informacija o neidentifikovanim pronađenim telima.
Pored ovih, postoji još jedna – specijalna poternica Interpola i Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Služi za obaveštavanje članica Interpola da je pojedinac ili entitet predmet sankcija Ujedinjenih nacija.
Kompas / FoNet