Beograd i unutrašnjost „napadnuti“ bilbordima: Kome je stvarno namenjena poruka da Srbi nisu genocidan narod?
Beograd i unutrašnjost su preplavili bilbordi sa na kojima piše „Mi nismo genocidan narod“, a isto su na Instagramu poručili predsednik i premijer. I Dodik.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija sutra, 23. maja, glasa o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici. Državni vrh Srbije aktivno lobira protiv njenog usvajanja, služeći se svim sredstvima – što političkim kroz razgovore sa diplomatama, što tradicionalističkim (jer kako bez patrijarhovog blagoslova?), do naravno marketinških poteza.
Tako su Beograd preplavili bilbordi sa porukom „Mi nismo genocidan narod“, a poruka iste sadržine istaknuta je u utorak uveče na velikom ekranu kule „Beograd“ sagrađene u okviru kompleksa „Beograd na vodi“.
Ista poruka kao kratak video vrti se i na Instagram nalozima predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Miloša Vučevića, kao i kod prvog čoveka Republike Srpske Milorada Dodika. Sadržaj tog videa je: „Mi nismo genocidan narod. Pamtimo… Ponosna Srbija i Srpska“.
Na moleban pred put
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u ponedeljak je otputovao u Njujork, gde Generalna Skupština UN sutra glasa. No, pre toga otišao je u Hram Svetog Save da se, kako je rekao, pomoli Bogu, i dobije blagoslov patrijarha SPC Porfirija. Društvo mu je pravio Dodik.
Zanimljivo je da ga Crkva nikada pre nije ispratila na službeni put molebanom, pa ovaj potez mnogi nalaze neobičnim jer, za razliku od na primer Brisleskih sporazuma, rezolucija o Srebrenici nema obavezujući karakter.
Bilo kako bilo, predstavnici vlasti i mediji bliski režimu uzdigli su ovo pitanje na nivo opstanka srpstva kome svetski moćnici hoće da zalepe genocidnu etiketu, pa otud valjda i insistiranje na poruci “Mi nismo genocidan narod”.
Ko je za, a ko protiv?
Rezoluciju je sponzorisalo tridesetak zemalja, a Vučić je iz Njujorka poručio da očekuje kako će za nju glasati manje od 100 država (ukupno ih je 193). Podrška, naravno, ne izostaje od Ruske Federacije, pa se Vučić se u Njujorku 21. maja sastao sa “velikim prijateljem Srbije” Vasilijem Nebenzjom, predstavnikom Ruske Federacije pri Ujedinjenim nacijama. Veruje, takođe, da ni drugi “veliki prijatelj” Kina neće izdati poverenje i da će glasati protiv Rezolucije.
Ima, međutim, i “velikih prijatelja” koji bi mogli da zakažu. To bi, prema saznanjima RTS-a mogao biti slučaj sa Grčkom, koja će izgleda glasati za Rezoluciju.
Vučić im se obratio putem Instagrama sa pozivom da ostanu uzdržani jer, kako je rekao zna da ne mogu da budu protiv.
„Pozivam sve naše prijatelje širom sveta da još jednom podignu glas u zaštitu slobodarskih malih naroda koji nemaju veću zaštitu od GS UN“, poručio je Vučić.
A šta, zapravo, kaže Rezolucija?
Rezolucija o Srebrenici ne spominje ni srpski narod, ni Srbiju, ni Republiku Srpsku. Ističe individualnu odgovornost za plansku, masovnu likvidaciju više od 8.000 ljudi koju je u delo sproveo bivši general Vojske Republike Srpske Ratko Mladić, koji je za genocid i osuđen na doživotnu kaznu zatvora, baš kao i Radovan Karadžić, ratni predsednik Republike Srpske.
Sve u svemu, za genocid nad najmanje 8.372 Bošnjaka i druge ratne zločine u srebreničkom regionu, na oko 700 godina zatvora osuđeno je više od 50 osoba.
Zvanični Beograd i vlasti Republike Srpske, uprkos presudama međunarodnih sudova, negiraju da je u Srebrenici u julu 1995. godine počinjen genocid nad Bošnjacima već to kvalifikuju kao „strašan zločin“.
Kompas