Asanž pred Savetom Evrope: Priznao sam krivicu za novinarstvo

Osnivač Vikiliksa prvi put se pojavio u javnosti od kada je oslobođen iz britanskog zatvora, pošto što je priznao krivicu za kršenje američkog zakona o špijunaži. Evo šta je rekao pred Odborom Saveta Evrope u Strazburu

Džulijen Asanž: "Priznao sam da sam tražio informacije od izvora, da sam dobio informacije i da sam onda javnost inforomisao o tome šta sam dobio kao informaciju. Ništa drugo nisam priznao" (Foto: FoNet/AP Photo/Kirsty Wigglesworth, File)

Asanž je evroposlanicima rekao da je iz zatvora pušten zato što je „priznao krivicu za novinarstvo“, a ne zato što je pravni sistem funkcionisao:

„Nisam danas slobodan zato što je sistem funkcionisao. Danas sam slobodan nakon godina zatvora jer sam se izjasnio krivim za novinarstvo.”

Šta je “priznao”

„Priznao sam da sam tražio informacije od izvora, da sam dobio informacije i da sam onda javnost informisao o tome što sam dobio kao informaciju“, prenosi AP.

Savetu Evrope je zahvalio što su ga, kako kaže, podržali kroz sve što je prošao, „neumornim“ zahtevanjem da bude pušten na slobodu:

„Ako Evropa želi da ima budućnost u kojoj postoji sloboda govora i sloboda da se objavi istina… Ako ne želi da to bude privlegija malog broja ljudi, već svima zagarantovano pravo, mora da razjasni situaciju kako se ne bi ponovilo ono što se dogodilo meni.“

Godine zatvora i egzila

Asanž je u britanskom zatvoru proveo pet godina. Na slobodu je pušten u junu.

Britanske vlasti su ga poslale na Severna Marijanska Ostrva, američku teritoriju u Pacifiku, gde je priznao krivicu po jednoj od nekadašnjih 18 tačaka optužnice. Ta jedna tačka je kršenje zakona o špijunaži.

Zauzvrat, Amerikanci su precrtali ostale tačke. Umesto 175 godina zatvora koliko mu je pretilo po originalnoj optužnici, osuđen je na vreme koje je već proveo u londonskom zatvoru.

Pre nego što je bio u britanskom zatvoru, proveo je sedam godina u samonametnutom egzilu u ambasadi Ekvadora u Londonu, gde je zatražio azil na osnovu političkog progona.

Američka optužnica

Asanž je optužen za vreme administracije bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa zbog masovnog objavljivanja tajnih američkih dokumenata. Tome je doprinela i Čelsi Mening, bivša analitičarka američke vojne obaveštajne službe. Mening je takođe krivično gonjena po Zakonu o špijunaži.

U više od 700.000 dokumenata bilo je diplomatskih depeša i izveštaja sa bojnog polja. Među njima je i jedan video snimak iz 2007. godine. Na njemu se vidi kako američki helikopter Apač puca na osumnjičene pobunjenike u Iraku. Ubijeno je desetak ljudi, uključujući dvoje novinara Rojtersa. Taj video je objavljen 2010.

Kompas