Životni standard konstantno pada: Koliko je realan podatak da prosečna plata u Srbiji iznosi 800 evra?
Visina medijalne zarade, onu koju prima polovina zaposlenih u zemlji, jasno pokazuje da je životni standard građana Srbije veoma nizak i u stalnom opadanju, smatra domaća stručna javnost.
![](https://kompas-info.com/wp-content/uploads/2024/05/closeup-shot-of-a-pile-of-euro-banknotes-and-rolle-2023-11-27-05-08-20-utc-1024x768.jpg)
Foto: Envato
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku iznos prosečne plate u martu (bruto) tekuće godine u Srbiji bio je 133.373 dinara, dok je prosečna plata bez poreza i doprinosa (neto) iznosila 96.913 dinara, piše Danas.
- Rast bruto zarada (januar-mart ove godine u odnosu na prošlu): 15% nominalno, 8.8% realno
- Rast neto zarada: 14.9% nominalno, 8.7% realno
- Povećanje bruto zarade u martu u odnosu na isti mesec prošle godine: 13.3% nominalno, 7.9% realno
- Povećanje neto zarade u martu u odnosu na isti mesec prošle godine: 13.4% nominalno, 8% realno
*Nominalni rast – zarade su porasle u apsolutnom iznosu, bez obzira na inflaciju. Realni rast – kada se u obzir uzme inflacija
Najviša medijalna zarada za oko 24.000 dinara niža od republičkog proseka
Medijalna neto zarada u Srbiji za mart iznosila je 72.979 dinara, što znači da je 50 odsto zaposlenih ostvarilo zaradu do navedenog iznosa.
Najniža prosečna neto plata pak zabeležena je u Vranjskoj Banji i to 63.779, dok je najviša zarada u beogradskoj opštini Stari grad i iznosi 176.499 dinara.
Eksperti ističu da zvanični podaci o prosečnoj zaradi u praksi ne mogu da prikažu realnu platežnu sposobnost, a samim tim i kvalitet života prosečnog građanina Srbije.
Naime, najviša medijalna zarada je za oko 24.000 dinara, odnosno za oko 200 evra, niža od prosečne na republičkom nivou. Najčešći iznos medijalnih zarada u Srbiji je između 60.000 do 65.000 dinara.
*Medijalna zarada je statistička mera koja pokazuje srednju vrednost zarada u određenoj populaciji, odnosno tačku na kojoj je polovina zaposlenih zarađuje manje, a druga polovina zarađuje više od te vrednosti.
Bez obzira na brojke, životni standard je u stalnom opadanju
Ekonomista Branko Pavlović navodi za Danas da je rast plata u Srbiji uslovljen rastom inflacije u prošloj i delimično u ovoj godini i da ako se u obzir uzme nivo rasta troškova života sa pravom se može konstatovati da je bez obzira na to šta kažu statističke podatke životni standard građana u stalnom opadanju.
– Visina prosečne plate je matematički statistički podatak koji ne pokazuje realno stanje na koji se način ona odražava na životni standard građana. Bolju sliku u vezi toga imamo ako pogledamo podatke o realnom povećanju plata, a te cifre su niže od nominalnih. Ako se uzme u obzir i to koliko su povećane plate, a koliko su sa druge strane poskupele cene hrane i komunalija sa sigurnošću se može konstatovati da je životni standard građana u stalnom opadanju.
Naime, zaposleni koji dobijaju medijalnu zaradu najveći deo tog novca podrže na hranu i plaćanje komunalnih usluga a samo manji deo sume im preostaje za ostale životne potrebe. Generalno gledano bez dileme se može konstatovati daje bez obzira na to šta kaže zvanična statistika iznos mesečnih zarada u Srbiji izuzetno nizak – objašnjava Pavlović.