Želite da prekratite vreme? Obiđite Mesec!
„Atomski sat na Mesecu će kucati drugačijom brzinom nego sat na Zemlji“, rekao je Kevin Coggins, vodeći komunikacioni i navigacioni zvaničnik NASA-e.
Američka vlada veruje da će nova vremenska zona da pomogne državnim i privatnim kompanijama u zajedničkim naporima da se stigne do Zemljinog satelita.
Rok za uspostavljanje „koordinisanog lunarnog vremena“ (LTC) je kraj 2026. godine.
Nova vremenska zona do 2026.
Zbog manje gravitacije na Mesecu, vreme se tamo pomera malo brže – 58,7 mikrosekundi svakog dana – u poređenju sa Zemljom.
Vreme na Zemlji trenutno mere hiljade atomskih časovnika raspoređenih širom planete. Oni mere promenljivo energetsko stanje atoma i beleže vreme do nanosekunde.
Da su na Mesecu, za 50 godina bili bi za sekundu brži, prenosi Boom93.
Zašto je ovo važno?
Iako se možda čini da razlika od 58,7 milisekundi ne znači mnogo, u svemriskim misijama čak i najmanja nesinhronizacija može imati velike posledice.
Implementacija koordinasanog lunardnog vremena (LTC) bi obezbedila svim učesnicima u svemirskim misijama sinhornizaciju podataka i komunakcije između Zemlje, lunarnih satelita, baza i astronauta.
Razlike u vremenu takođe bi mogle dovesti do grešaka u mapiranju i lociranju pozicija na ili oko Meseca.
Povratak na Mesec posle 50 godina
Amerika hoće da novo računanje vremena bude razvijeno do 2026, kada je planirana njena misija na Mesec.
Artemis Tri će biti prva misija koja će se vratiti na površinu Meseca posle ekspedicije Apolo 17 iz 1972. godine.
Plan je da se sleti na južni pol Meseca. Potrebna je velika preciznost, izražena u nanosekundama – greške u navigaciji mogu da dovedu do toga da svemirska letelica uđe u pogrešnu orbitu. (Kompas)