Zašto mozak stari

Serija članaka u časopisu “Neuron” osvetljava napredak u razumevanju uticaja starenja na mozak, ali brojna pitanja i dalje ostaju bez odgovora, prenosi Dojče vele

Ilustracija, Envato

Kao što je poznato, moždane ćelije se vremenom troše, a mozak postaje sporiji i zaboravniji. Da li mozak propada zbog starenja ili genetike, to još nije poznato. Članci u časopisu “Neuron” pokušavaju to da otkriju, kao i da pronađu rešenje kako bi se smanjilo opadanje kognitivnih sposobnosti usled starenja i neurodegenerativnih bolesti poput Alchajmera.

Zašto mozak stari 

Istraživanja pokazuju da su uzročnici starenja u mozgu u isto vreme fizički i biološki. Starenje fizički menja mozak, koju gubi na masi i doslovno se smanjuje. 

Biološki faktori uključuju oštećenje DNK. Kao važan aspekt ističe se i to što mozak više nije u stanju da eliminiše štetne materije, odnosno kako starimo naše moždane ćelije postaju sve manje efikasne u eliminaciji štetnih proteina, koji opet ometaju moždane funkcije. 

Otvorena pitanja 

Međutim, naučnici još ne mogu da se slože oko toga – šta je starenje; šta ga uzrokuje; kada počinje. Sugerišu i da je problem u tome što su većina Istraživanja usmerena na proučavanje smanjenja kognitivnih funkcija uzrokovanih patologijama poput moždanog udara, Alchajmerove ili Parkinsonove bolesti, umesto na to kako zdrav mozak razvija te probleme, odnosno kako se smanjuju kognitivne sposobnosti. 

Smernice

Kako jačati mozak tokom starenja? Naučnici kažu da si važni:

– vežbanje i pravilna ishrana

-izbegavanje izloženosti zagađenom vazduhu i pušenju

-podsticanje društvene interakcije.

Ipak, temelj toga kako starimo nalazi se u genetici. Drugim rečima, zdrav načina života ne menja genetsku predispoziciju, ali loše životne navike ubrzavaju proces.

J.J. / Vreme

Više o ovoj temi čitajte na: