Zašto je u Srbiji vijest rutinsko pozivanje rezervista na vojnu vježbu

Starije generacije imaju krajnje loše iskustvo iz devedesetih godina prošlog vijeka. Mladići tada pozivani u rezervu, a završavali su na ratištima

Vojska Srbije, Foto FoNet/MOD

Prema ranijem pisanju medija, posljednjih nedjelja na adrese građana, vojnih obveznika, širom Srbije stižu pozivi za vojne vježbe. Dio analitičara smatra da je u pitanju razumna i rutinska odluka kako bi se rezervisti osposobili za krizne situacije. Ali zašto je to onda u Srbiji vijest?

Šira slika

Starije generacije imaju krajnje loše iskustvo iz devedesetih godina prošlog vijeka. Mladići tada pozivani u rezervu, a završavali su na ratištima u Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini ili Kosovu.

Od tada nepovjerenje u ovu vrstu aktivnosti traje. Također, doprinose mu „TV ratovi“ i slični neodgovorni istupi u režimskim medijima, uključujući i izjave nosilaca vlasti.

Naime, tu stalno izgleda da je Srbija na rubu sukoba, najčešće na Kosovu. Uslijed svega ovog, građani u pozivima na vježbu redovno traže skrivenu namjeru iz straha od prethodnih iskustava.

Stanje stvari

Vojska Srbije je u nezavidnom stanju po pitanju popunjenosti ljudstvom. Nezadovoljni zaradama i, još više, politički uvjetovanim napredovanjima. veliki broj profesionalnih vojnika, podoficira i oficira skida uniforme.

„Prvi čovek vojske, načelnik Generalštaba general Milan Mojsilović, priznao je da je za vreme njegovog komandovanja (od septembra 2018.) Vojsku Srbije napustilo 12.000 pripadnika“, rekao je za „Vreme“ kapetan bojnog broda u penziji Petar Bošković.

Dijagnoza

Aktualna vlast u Srbiji vrlo često zloupotrebljava Vojsku Srbije za svoj politički marketing. Zbog toga stanje i odnos u njoj ne mogu biti na zdravim osnovama. Ta politizacija dovela je Vojsku Srbije u svojevrsnu šizofrenu situaciju – na jednoj strani ima visok rejting u javnosti, a na drugoj vrlo malo povjerenje da zaista radi ono što govori.   

F.Š. / Vreme

Više o ovoj temi čitajte na: