Žarko Trebješanin: Protesti treba da promene naopak društveni sistem, a ne samo vlast
Psiholog i univerzitetski profesor Žarko Trebješanin govori za Kompas o pobuni koja je nastala 2024. i prelila se na 2025. godinu.
"Iznedrila se generacija osetljiva na nepravdu": Žarko Trebješanin (Foto: FoNet/ilustracija U. Maksimović)
Žarko Trebješanin tvrdi da su ovaj put studenti dovoljno „zreli, čvrsti i odlučni“ u svojim zahtevima. Navodi da smo dobili generaciju koja je „osetljiva na nepravdu“ i očekuje da praznici neće otupeti bunt koji je pokrenut.
Nadstrešnica je kap koja je prelila čašu
Deluje da se kroz ove proteste akumulirao i bes zbog ranijih tragedija (Ribnikar, Dubona, rudnik Soko). Da li je vlast na prekretnici jer od 2017. gledamo kako je svaki naredni protest sve brojniji i glasniji?
Nesumnjivo je da je ovaj veliki protest studenata, započet u novembru 2024. nastao kao rezultat već godinama narastalog nezadovoljstva različitih segmenata stanovništva Srbije“, priča Trebješanin za Kompas i dodaje:
„Pad nadstrešnice na stanici u Novom Sadu bio je okidač, ona kap koja je prelila čašu. Taj pad koji je usmrtio petnaestoro nevinih ljudi je postao paradigma propadanja i sunovrata svih naših važnih institucija. Korupcija, bahatost i javašluk vlasti, ovim nesrećnim padom postala je ogoljena, vidljiva golim okom. Studenti su shvatili da možemo da biramo između života u divljoj, necivilizovanoj, besudnoj zemlji ili u civilizovanoj, normalnoj, uređenoj zemlji gde vlada pravda, gde se poštuju zakoni, traži odgovornost i krivci kažnjavaju, a ne samovolja Gospodara koji je progutao sve institucije. Zato i verujem da ovaj veliki, sveobuhvatni protest, vođen jasnom vizijom društva može da radikalno promeni ovaj naopak društveni sistem, a ne samo vlast“.
Borbenost i energija i u 2025.
Koliko su realna očekivanja da će protesti biti nastavljeni i za vreme praznika. Videli smo prošle godine da su novogodišnji praznici bili kobni za proteste opozicije zbog izbornih rezultata?
„Utisak je moj, i ne samo moj, da su ovoga puta studenti dovoljno zreli, čvrsti i odlučni u svojim jasnim i pravednim zahtevima, tako da jedna konvencionalna proslava ne može biti razlog da ih omete u njihovoj borbi. Uostalom, Nova godina kao praznik u svim kulturama je drevni simbol očekivanja istinski novog, svežeg, mogućnostima bremenitog vremena, koje će zameniti staro, istrošeno, usahlo vreme. Zato i vredi da se svi potrudimo da u ovu, novu, 2025. godinu uđemo na još većom energijom, borbenošću i verom da je blizu slom korumpiranog, neodgovornog i arogantnog režima“.
Stasala je generacija sa vrlinama
Šta mislite da je bilo presudno da se ovaj put u pobunu uključe i mladi ljudi, koji su više od decenije delovali pasivno?
„To zbilja jeste za mnoge zagonetka. Potpuni odgovor na ovo pitanje zahteva obimna istraživanja mnogih okolnosti, kao i dobro promišljenu analizu svih činilaca. Ovde bih samo ukazao na uobičajenu zabludu, koja se manifestuje u pogrešno postavljanom pitanju. Ako se pitamo: Zašto se studenti tako masovno i tako žestoko bune danas, a nisu pre X godina, grešimo jer to nisu isti mladi, nije to ista generacija. Splet i interakcija različitih činilaca – između ostalog i to što su prethodne generacije bile u dobroj meri apolitične, pragmatične i oportunističke – kao reakcija iznedrila je jednu generaciju izuzetno osetljivu na nepravdu, egoizam, bezosećajnost. I eto stasala je generacija mladih pametnih, obrazovanih, koji cene u našem društvu planski degradirane i prezrene vrline kao što su solidarnost, saosećanje, čoveštvo, slobodoljubivost, pravednost i dostojanstvo. A upravo ove ljudske vrline su najbolja garancija da će svoju pobunu, uz podršku svih nas, okončati pobedom“, zaključuje Trebješanin.
Vlada Živanović/Kompas