Vučić krivi studente jer neće biti velikih povećanja plata i penzija, ekonomista ipak vidi druge razloge
Ekonomista Goran Radosavljević smatra da najava predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će plate i penzije manje rasti nego što je planirano ili obećano nema veze sa blokadama studenata, već modelom rasta koji je udario u „plafon“, pa nema doboljno para u budžetu, zbog čega se država već pet godina zadužuje.
Aleksandar Vučić (Foto: FoNet/Milica Vučković)
On je ocenio da tom izjavom Vučić plaši glasače da plate i penzije u budućnosti neće rasti, ukoliko oni ne budu glasali za Srpsku naprednu stranku (SNS).
„Ako je rast plata i penzija usvojila Vlada Srbije nekim dokumentom, a nije samo plod mašte predsednika Srbije Aleksandra Vučića, on bi trebalo da objasni zašto je predvideo tako veliki rast ukoliko srazmerno tome ne planira rast bruto domaćeg proizvoda (BDP)“, rekao je Radosavljević za Betu.
Vučić za loše rezultate krivi studente
Vučić je prilikom obilaska radova na deonici auto-puta Miloš Veliki, Preljina-Požega, rekao da zbog blokada kojima su „blokaderi šest meseci uništavali Srbiju”, neće biti mogućnosti da plate i penzije budu povećane onoliko koliko bi moglo da “blokada nije bilo“.
„Neće biti smanjenja plata i penzija, ali će povećanja biti manja nego što bi bila da nije bilo blokada. Dakle, ako smo (plate) mogli da povećamo 10 odsto, moći ćemo osam odsto, ako smo penzije mogli da podignemo pet odsto, sada ćemo moći četiri odsto“, rekao je Vučić.
Radosavljević ima druge razloge
Realnost je ipak, smatra Radosavljević, da će ekonomija Srbije ove godine rasti manje nego što je predviđeno, ali iz drugog razloga.
„Razlog tome nisu protesti studenata, nego opšti pad ekonomske aktivnosti u svetu koji Međunarodni monetarni fond (MMF) prognozira već duže vreme i to će zahvatiti i Srbiju“, ocenio je Radosavljević.
Istakao je da će na pad privredne aktivnosti u Srbiji uticati i to što je model rasta „sipanjem“ subvencija i privlačenjem investitora jeftinom radnom snagom, udario u „plafon“.
Radosavljević je naveo da u Srbiji „u suštini više nema ni radne snage, niti je jeftina“.
„Ovakav privredni rast je posledica primene pogrešnog modela, a tome se može dodati i pad ekonomskog rasta u svetu. Zadatak države je da obezbedi da građani rade i zarade, a ne da do posla dolaze učlanjenjem u SNS. Građani, kada rade, porezima i doprinosima pune budžet i to je jedini zdravi model razvoja“, rekao je Radosavljević.
Nova ekonomija