Uzrok smrti bebe iz Sremske Mitrovice još ne sme u javnost

Uzrok smrti bebe u bolnici u Sremskoj Mitrovici još uvek neće saznati javnost, iako je izveštaj Komisije dostavljen Ministarstvu zdravlja i Višem javnom tužilaštvu

Marica Mihajlović na protestu zbog smrti svoje bebe. (Foto: FoNet/ Marko Dragoslavić)

Ministarstvo zdravlja Srbije saopštilo je u četvrtak da se ne mogu saopštavati nalazi Komisija za vanrednu spoljnu proveru kvaliteta stručnog rada nad radom zdravstvenih radnika Opšte bolnice Sremska Mitrovica, jer Više javno tužilaštvo u Sremskoj Mitrovici vodi postupak protiv okrivljenog lekara zbog postupanja prema porodilji. Izveštaj Komisije je dostavljen Ministarstvu zdravlja i Višem javnom tužilaštvu u Sremskoj Mitrovici, dodaje se u saopštenju.

Šta se dogodilo?

Marica Mihajlović iz Šida je 12. januara primljena u porodilište i zbog komplikacija, trebalo je da se porodi carskim rezom. Prema njenim navodima, lekar koji je trebalo da je porodi, odbijao je to i insistirao na prirodnom porođaju. Skakao joj je po stomaku jer se beba nije spuštala, šamarao je i vređao, jer je Romkinja. Maričina ćerka zaglavila se u porođajnom kanalu, ukakila se, bila je sposobna za udah, ali ne i za izdah i preminula je.

  • Nakon što je Marica saopštila na Fejsbuku šta joj se dogodilo, u Beogradu je održan protest u organizaciji “Ženske solidarnost”
  • Na protestu se oglasila Jelena Ivković iz Rume koja je 15 meseci ranije doživela isti tretman od istog lekara. Njen dečak preživeo je tri i po meseca u bolnici, a onda je preminuo

Šira slika

Nakon ovog slučaja, Srbiju je preplavio još jedan talas ispovesti žena koje su preživele različite oblike akušerskog i ginekološkog nasilja.

  • Jedina reakcija Lekarske komore bila je pretnja tužbom Ani Mihajlovskoj, koja je na svom Instagramu danima prenosila ispovesti žena.
  • Kada je reč o sudskim postupcima, prijava Milice Filipović, koja je sama u toaletu GAK Narodni front porodila već umrlu bebu, odbačena je.
  • Otkako je, zakonskim promenama, došlo do toga da krivične postupke za nesavesno lečenje pokreću tužioci, a ne sami građani, u Srbiji opada broj prijava za lekarsku grešku, pa je u 2022. i 2023. podneta samo – po jedna prijava. (Vreme)

Više o ovoj čitajte na: