Umesto kazne od pet milijardi dolara, Google briše podatke iz „incognito“ moda
Američki tehnološki div Google uništiće milijarde podataka prikupljenih preko „incognito“ moda u Chrome pregledaču.
Tužba, podneta 2020. godine, tvrdi da Google prati navike korisnika iako su mislili da su njihovi podaci sigurni dok koriste incognito mod.
Sada je ovaj grupni sudski spor okončan nagodbom. Umesto potencijalne kazne od pet milijardi dolara, Google će uništiti „milijarde tačaka podataka“ koje su nepravilno prikupljene i ažurirati svoja obaveštenja o prikupljanju podataka.
Istorijski korak
David Boies, advokat korisnika koji podneli tužbu, nazvao je nagodbu istorijskim korakom u zahtevanju poštenja i odgovornosti od tehnoloških kompanija.
Šta incognito surfovanje zapravo radi?
Tokom pretraživanja u ovom modu, nema personalizacije – nema predloga na osnovu istorije, automatskog popunjavanja, ali je potrebno ponovno prijavljivanje na nalozima.
Čim zatvorite prozor, pregledač (browser) briše istoriju i kolačiće, lokalno na uređaju, ne pamteći šta ste pretraživali.
Svrha nije da sakrije činjenicu da ste posetili neki sajt, već da sakrije informaciju o uređaju sa kog ste pristupili.
A šta ne radi?
Incognito modovi generalno ne sprečavaju veb-sajtove da vide vašu lokaciju preko IP adrese. Dodatno, vaš internet provajder može da prati vaše aktivnosti i posete.
Sve dok je vaša IP adresa vidljiva, vaš identitet i aktivnost ostaju u potpunosti dostupni pregledačima i trećim stranaa, bez obzira da li koristite incognito ili ne. (Kompas)