Sud: Mask bivšim radnicima Tvitera ne mora da isplati 500 miliona dolara otpremnine

Ilon Mask je po preuzimanju Tvitera otpustio hiljade zaposlenih. Neki su ga tužili, zahtevajući veće otpremnine. Federalni sud je tužbu odbacio.

Američki savezni sud je odbacio tužbu bivših radnika Tvitera koji su od Ilona Maska zahtevali stotine milione dolara u otpremnini. (Foto: PhotoMix, Pixabay)

Američki federalni sud je odlučio da X (nekadašnji Tviter) bivšim zaposlenima ne duguje otpremninu, prenosi portal TechCrunch.

Ovo je prva presuda u nizu postupaka sa kojim se milijader Ilon Mask suočava zbog otpuštanja više od 6.000 ljudi. Među izbačenima je bio tadašnji izvršni direktor Tvitera Paraga Agravala. 

Otpuštanja su se desila nakon što je Mask preuzeo društvenu mrežu pre dve godine.

U čemu je spor?

U tužbi koju su podneli bivši šef odeljenja za ljudske resurse na Tviteru i još jedan bivši menadžer navodi se da je otpuštenim radnicima isplaćeno manje nego što je ugovorom obećano.

U žalbi se navodi da je Tviter otpuštenima ponudio najviše tri meseca otpremnine, što je Mask tada potvrdio u tvitu.

Tviterov plan otpremnina iz 2019. godine zaposlenima na direktorskim pozicijama je obećavao preko šest meseci otpremnine, navodi se u žalbi.

Tužioci su zato tvrdili da Mask duguje bivšim zaposlenima više od 500 miliona dolara, shodno saveznom Zakonu o osiguranju prihoda od penzionisanja zaposlenih.

Sudija ne misli tako

Međutim, sudija Trina Tompson odbacila je u utorak ovu tužbu. 

Ona je navela da se odredbe ovog zakona u konkretnom slučaju ne primenjuju, jer je Maskova kompanija obavestila zaposlene ubrzo nakon akvizicije u oktobru 2022. godine da će otpušteni zaposleni dobiti samo gotovinske isplate.

Zbog ovog obaveštenja, masovna otpuštanja koja su se dogodila u novembru nisu bila u okviru prethodnog Tviterovog plana za otpremnine. 

Nova ekonomija

Više o ovoj temi čitajte na: