Turizam u Beogradu cveta, ali autobusi ostaju bez parkinga: Ima li rešenja na pomolu?
Beograd se suočava sa ozbiljnim problemom nedostatka parking mesta za turističke autobuse… Blokira se saobraćaj, ugrožava bezbednost turista, a neki parkinzi su čak i trostruko skuplji nego u Budimpešti ili Atini.
Neretko se čuje kako u Beogradu i Srbiji ima sve više stranih turista i kako to doprinosi razvoju domaće privrede. Istina je to, kažu turistički vodiči za „Vreme“, ali na terenu postoji mnogo problema u organizovanju obilazaka turističkih znamenitosti sa grupama.
Na pristaništu potrebno najmanje 20 stajališta za autobuse, a ima samo pet
Na Savskom pristaništu, gde istovremeno može pristati do šest kruzera, postoji stajalište za samo pet autobusa, dok je potrebno najmanje dvadeset mesta.
Situacija postaje još teža jer neki parkinzi, poput onih kod Francuske ambasade i Muzeja Nikole Tesle, nemaju dovoljno mesta ili nisu dobro organizovani. Dodatno, turistički vodiči apeluju da se napravi više uređenih stajališta, posebno za osobe sa invaliditetom, i da se obezbede pristupačna parking mesta.
Cena parkinga dva ili tri puta veća nego u Atini
Jedini zvaničan obezbeđen parking za autobuse je iza Autobuske stanice, koji pripada JP Beogradska autobuska stanica, ali tu parkiranje autobusa sa stranim tablicama košta 540 dinara po satu.
Za autobus koji je po dolasku u Beograd i smeštanju gostiju u hotele parkiran od popodnevnih časova do jutarnjeg obilaska grada to košta preko 9.000 dinara, dva ili tri puta više nego na sličnim parkinzima u Atini ili Budimpešti.
Moramo mnogo više da se razvijamo
Uprkos naporima da se infrastruktura poboljša, trenutna rešenja nisu dovoljna za rastući broj turista u Beogradu.
„Treba i država i javnost da shvate da čak i proizvođač krompira u Ivanjici ima benefit od toga što je neki stranac pojeo obrok bilo gde u Srbiji, ali da to ne ostane samo na rečima, već da se zaista uloži“, zaključuje turistički vodič Veljko Antonijević u razgovoru za „Vreme“.