Trampova najava o povećanju carina poljuljala svetska tržišta

Kina, Evropa, Kanada i Meksiko, ali i ostala svetska tržišta, negativno su pogođena zbog obećanja Donalda Trampa da će povećati carine kada stupi na dužnost predsednika SAD, odnosno za desetak dana.

Ljudi koje je Donald Tramp imenovao za ključne saradnike najavljuje eru koje užasava njegove protivnike. (Foto: Fonet/AP)

Uticaj na Kinu, Evropu…

Tramp je najavio carine od deset odsto na globalni uvoz, 60 odsto na kinesku robu, plus namet od 25 odsto na kanadske i meksičke proizvode. Ekonomisti navode da bi ovo poremetilo tokove svetske trgovine, podigle troškove za potrošače i industriju, ali i izazvalo odgovarajuću ekonomsku odmazdu pogođenih država, navodi Rojters.

„Kina će verovatno biti primarna meta Trampovog trgovinskog rata (verzija) 2.0“, ocenila je investiciona banka Goldman Saks.

Strogo kontrolisana kineska valuta je dostigla šesnaestomesečni minimum, uz dolar koji je značajno iznad simboličnih 7,3 juana.

Britanska banka Barklis smatra da će juan oslabiti na 7,5 za dolar do kraja 2025. godine, a da bi u scenariju američkih carina od 60 odsto pao na 8,4 za dolar.

Evro je pao za preko pet odsto od proglašenja pobednika na američkim izborima na dvogodišnji minimum od oko 1,03 dolara.

JPMorgan i Rabobank računaju da bi zajednička evropsoka valuta mogla pasti na „psihološku granicu“ od jednog dolara za jedan evro ove godine, zbog tarifne neizvesnosti.

Slabljenje kineske ekonomije takođe šteti Evropi, a carine koje bi istovremeno pogodile i Kinu i EU mogle bi da budu „veoma toksična mešavina za evro“, rekao je valutni strateg ING-a Frančesko Pezole.

…auto industriju, Kanadu i Meksiko

U ponedeljak, berzanska korpa proizvođača automobila SXAP, nakratko je porasla za skoro pet odsto zbog izveštaja Vašington posta da Trampovi saradnici istražuju uvozne dažbine samo za kritične uvoze, ali je zatim korpa pala pošto je Tramp demantovao ovaj članak.

Promene naglašavaju osetljivost investitora na sektor koji je već depresivan, u kome su akcije pale za četvrtinu vrednosti od vrhunca u aprilu 2024.

Kanadski dolar je blizu četvorogodišnjeg minimuma nakon naglog pada izazvanog Trampovim carinskim pretnjama Kanadi i Meksiku, koje bi bile na snazi dok ove dve države „ne obuzdaju (upliv) droge i migranata“.

Učinak pezosa u 2024., pad od 18,6 odsto, bio je njegov najslabiji godišnji rezultat od 2008. Pored pretnje carinama iz SAD – odredišta 80 odsto meksičkog izvoza – kontroverzna reforma pravosuđa je takođe uticala na valutu.

Nova ekonomija

Detaljnije o ovoj temi pročitajte na: