Tramp ponovo na meti atentatora: Šta za sada znamo?
Donalda Trampa je u julu očešao metak. Dva meseca kasnije Tajna služba je na vreme uočila nekog ko je očigledno nameravao da ga ubije. Šta znamo o napadaču, kako su reagovali Tramp i Kamala Haris i kako novi atentat može da utiče na predsedničke izbore uz preostalih sedam nedelja?
Donald Tramp se drugi put u dva meseca našao na meti atentatora. Ovaj put osumnjičeni napadač nije stigao da ispali metak.
Međutim, izvesno je da će drugi pokušaj ubistva republikanskog kandidata za predsednika, isto kao i prvi, preorati već uzavrelu američku predizbornu scenu.
Rajan Vesli Raut je 12 sati čekao da se Tramp u nedelju pojavi za partiju golfa u svom klubu u Vest Palm Biču na Floridi. U zasedi je imao hranu i pušku, navodi se u optužnici.
Optužnica ga tereti da je čekao priliku da puca na bivšeg predsednika dok ga jedan agent tajne službe nije uočio i otvorio vatru, sprečivši verovatni napad, naveo je AP.
Ko je osumnjičeni?
Raut, 58, inicijalno je optužen za posedovanje vatrenog oružja uprkos prethodnog krivičnoj osudi. Uz to, serijski broj puške je bio izbrisan, što je isto krivično delo.
Izvesno je da će tužilaštvo nakrcati još optužbi, uključujući za atentat na Trampa. To što sada ima dovoljno je da Rauta zadrži u pritvoru.
Raut je najveći deo života proveo u Severnoj Karolini. Pre šest godina se preselio na Havaje, gde je sa sinom vodio firmu za izgradnjom šupa. Sebe je predstavljao kao nekog ko gradi skloništa za beskućnike, navodi AP.
Do sada se samo jednom, nakratko, pojavio pred sudijom u Vest Palm Biču.
Inače, bio je aktivan na društvenim mrežama i često je objavljivao o ratu u Ukrajini. Čak je otvorio veb stranicu za prikupljanje priloga za Kijev i vrbovanje dobrovoljaca za odlazak u rat protiv Rusije.
Prošle godine samostalno je objavio knjigu, u kojoj je, izgleda, pozvao Iran da ubije “budalu” i “dripca” Trampa.
Rautov pozamašni otisak na internetu, državnim i medijskim arhivima slika sliku čoveka krininalne prošlosti, večno razjarenog i stavova koji haotično šetaju levo-desno.
Oleksandar Šahur iz koordinacionog odeljenja za strance ukrajinskih oružanih snaga je saopštio da Kijev nikada nije sarađivao sa Rautom.
Šta se tačno desilo?
Detalji su još prilično mutni. Jedan agent Tajne službe je primetio Rauta sa oružjem u žbunju 400-500 metara od mesta Trampa. Odmah je otvorio vatru i Raut je pobegao.
Prethodno nije imao priliku da vidi Trampa i nije otvarao vatru.
Brzo je uhapšen u susednom okrugu, sa digitalnom kamerom kojom je verovatno želeo da snimi kako puca na predsedničkog kandidata, puškom i spakovanom hranom.
Šta je Tramp rekao?
Tramp je prvo objavio, uobičajeno velikim slovima: “BEZBEDAN SAM I DOBRO!“
Zatim je pohvalio Tajnu službu što ga je zaštitila.
Kasnije je naveo, ne nudeći bilo kakve dokaze, da komentari predsednika Džoa Bajdena i potpredsednice Kamale Haris – njegove protivnice na izborima – podstiču napade na njega.
Šta su rekli Bajden i Kamala?
Kamala Haris je na Iksu objavila: „Drago mi je da je bezbedan. Nasilju nema mesta u Americi.“
Bajden je Kongres pozvao da proširi resurse Tajne službe i tako spreči buduće incidente.
Konačno, šta sad?
Tramp nije najavio izmene rasporeda svoje kampanje. Međutim, tek će se videti kako će drugi pokušaj njegovog ubistva oblikovati nastavak trke.
Prethodni pokušaj, u kom je sredinom jula lako ranjen, katapultirao je republikance i njihovog kandidata u anketama.
Doduše, tada su se još suočavali sa posrćućim Bajdenom, koji je par nedelja kasnije odustao od trke i prepustio predsedničku nominaciju demokrata Harisovoj.
Od tada, Trampov tabor je uglavnom bio u defanzivi, a njegov kraj anketne klackalice je potonuo.
Međutim, mada je rano glasanje već počelo, do izbora ima još ravno sedam nedelja do i mnogo vremena za zaokrete.
Kompas