TikTok, YouTube ili Google: Gde se informiše generacija Z?
Izgleda da generacija Z odustaje od Google pretraživača – društvene mreže uzimaju primat jer mladi tragaju za brzim, zabavnim i autentičnim informacijama.
Generacija Z sve više bira društvene mreže kao izvor informacije jer su, kako piše Axios, nezadovoljni rezultatima Google pretraga.
Zašto je to važno?
Ovo predstavlja evidentnu promenu u ponašanju mladih internet korisnika u odnosu na milenijalce, koji su odrasli u zlatno doba online Google pretraga.
Promena zadaje glavobolju Google-u, kompaniji vrednoj gotovo 2 biliona dolara, koja i dalje zavisi od prihoda od oglasa povezanih sa rezultatima pretrage.
U brojevima
Samo 46 odsto ljudi uzrasta od 18 do 24 godine koristi Google kao prvi izbor pri pretrazi, dok 58 odsto osoba iz grupe od 25 do 39 godina i dalje koristi ovaj pretraživač, prenosi Nova ekonomija.
S druge strane, više od petine mladih prvo poseže za TikTokom, a pet odsto za YouTube-om u potrazi za brzim odgovorima.
Između redova
Neki korisnici preferiraju pretraživanje na društvenim mrežama kako bi dobili autentičnije odgovore, posebno jer Google i drugi pretraživači promovišu sponzorisane rezultate.
„Dobijate više informacija u manjim delovima iz različitih izvora“, kaže Fred Kuk, direktor Anenberg Centra za odnose s javnošću.
Šira slika
Društvene mreže su se toliko promenile – od platforme koja je služila za umrežavanje sa prijateljima i porodicom do mreže gomile informacija i odgovora.
Ipak, Google i dalje prednjači kao inicijalni izbor pretrage za informacijama, a iza njega su TikTok i YouTube.
Pomoć veštačke inteligencije
Google je nedavno unapredio svoj alat za pretragu zasnovan na veštačkoj inteligenciji, koji korisnicima omogućava da dobiju sažete informacije zajedno sa recenzijama ili komentarima.
Korisnici između 18 i 24 godina kažu da su najviše zadovoljni korišćenjem ovog AI alata, navodi kompanija.
Pored toga, Google je uveo funkcije koje promovišu rezultate sa foruma poput Reddit-a, kao i funkciju koja omogućava korisnicima da prate novosti o temama koje ih interesuju.
Šta kažu korisnici i stručnjaci?
Korisnici su sve nezadovoljniji rezultatima pretrage na Google-u, kaže Danny Goodwin, glavni urednik digitalnog marketinga i tehnološkog sajta Search Engine Land.
Dešava se da su rezultati lošijeg kvaliteta dobro optimizovani i onda iskoče na vrh stranice Google pretrage.
„Granica između benignog i spam sadržaja postaje sve mutnija – to je situacija koja će se sigurno pogoršati pod velom veštačke inteligencije,“ pišu nemački istraživači.
K.S. Kompas/Nova ekonomija/Axios