Tesla, BMW i kinske firme na sudu osporavaju carinu EU
Proizvođači automobila „Tesla“, BMW i kineske SAIC, „Geely“ i BYD uputili su tužbu Evropskom sudu pravde kojom osporavaju dodatne carinske dažbine EU na uvoz električnih automobila proizvedenih u Kini.

Foto: Envato
Šta donose nove carine
Od kraja oktobra Evropska komisija, pored carine od 10 odsto, naplaćuje dodatnu carinu do 35 odsto na automobile na baterije kineske proizvodnje.
Kina se Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) žalila na tu odluku koju smatra protekcionističkom.
EU kaže da dodatnom carinom hoće da uspostavi fer uslove konkurencije sa proizvođačima iz Kine za koje kaže da imaju koristi od kineskih državnih subvencija, da bi se evropska automobilska industrija sa 14 miliona radnih mesta odbranila od te prakse Kine koju je dugo istraživala Evropska komisija, smatrajući je nepravednom.
Kako se meri visina carina?
Visina evropskih carina varira zavisno od procenjenog procenta subvencija koje su proizvođaći dobili u Kini: od 7,8 odsto za vozila Tesla proizvedena u Šangaju, preko 17 odsto za BYD, 18,8 odsto za „Geely“ i 35,3 odsto za vozila firme SAIC.
Ostali proizvođači koji su sarađivali u istrazi EU su dobili dodatnu carinu od 20,7 odsto, a oni koji nisu 35,3 odsto.
Tržišni udeo kineskih električnih automobila je u EU skočio sa manje od dva odsto 2020. godine, na više od 14 odsto u drugom kvartalu prošle godine, kaže EU.
Nova ekonomija