Šta kada odvezete ispravan auto na tehnički pregled, a preuzmete neispravan?
Upravo ovo se desilo Nikoli Komatinu iz Beograda. Iz servisa gde su mu popravljali automobil posle tehničkog tvrde da nije jedini i da ovakve situacije nisu specifične za određeni model automobila.
Beograđanin za N1 kaže da je pre tehničkog pregleda auto prošao redovan servis, na kom nisu uočeni bilo kakvi nedostaci, što piše i u servisnoj knjižici.
Potom je vozilo odvezao na zakazani tehnički pregled. Posle sat i po vremena pozvali su ga da preuzme auto i rekli da je prošao tehnički. Međutim, napomenuli su da su se pojavile neke indikacije na instrument tabli, da postoje neke greške i ako se to nastavi da odveze automobil u servis. „Da skinu klemu sa akumulatora“, citira naš sagovornik ono što su mu kazali posle pregleda.
„Preuzeo sam vozilo. Kako sam ušao video sam ne samo da je bilo raznih indikacija, brzinomer nije radio i bila je neispravna indikacija za pneumatike. Volan je bio skroz čvrst, gotovo neupravljiv“, priseća se Komatina kako je izgledala prošla sreda.
Nije prvi put
Kako kaže, ovlašćeni serviseri su odmah znali o čemu se radi, pošto nije problem s kojim su se prvi put sreli.
„Ispostavilo se da je neispravna elektronika, odnosno da je povezivanje u tehničkom pregledu na putni računar dovelo do izvesnih kvarova. Navodno su mu izbrisali i neku memoriju“, kaže Komatina, ističući da tehnički pregled nije stručno odrađen. U servisu su mu otklonili kvar, a pošto je automobil i dalje u garanciji – popravku nije morao da plati.
Napominje da mu je elektroničar u servisu rekao da je lako moglo da se desi da mu pri tehničkom pregledu „sprže“ putni kompjuter .To spada u fizička oštećenja koja garancija na pokriva. U tom slučaju, vlasnik vozila bi morao da snosi troškove popravke.
Sagovornik N1 kaže da su mu u servisu rekli da se ovakvi kvarovi dešavaju i na modelima drugih proizvođača. Navodno nastaju pri neadekvatnom povezivanju na računar.
Nadoknada štete
Udruženje za zaštitu potrošača Efektiva poručuje da uslugu tehničkog servisa pruža ovlašćeno pravno lice. Za nju, dakle, važi Zakon o zaštiti potrošača.
„Ako tokom pružanja usluge pružalac načini štetu, dužan je da istu otkloni ili nadoknadi. Ako to ne učini potrošač ima mogućnost da pokrene parnicu u kojoj bi se šteta lako dokazala s obzirom da se svaki pregled vozila snima. To je verovatno jedna od oblasti u kojoj se dokazivanje štete najlakše obavlja“, poručili su iz Efektive.
Kompas/N1