Tajnoviti ugovori Srpske napredne stranke sa zapadnim konsultantima
Srpska napredna stranka je 2022. na obuku članstva potrošila 48 miliona dinara, odnosno nešto više od 400.000 evra. Koga je angažovala za to? Izveštaj Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) ukazuje na neka zvučna i neka čudna imena.
Priča vodi od konsultantske kuće u elitnom delu Hamburga koja vrata otvara samo po preporuci, do nekog koga više nema. Barem ne pod imenom pod kojim je radio sa SNS.
Zajedničko je da građani ne mogu saznati za šta su tačno naprednjaci potrošili novac.
Nemačka veza
CINS navodi da je SNS nešto manje od 40.000 evra platio konsultantskoj firmi fon Bojst i kolege sa sedištem u Hamburgu i kancelarijama u Berlinu i Briselu.
Pritom, tu firmu povezuje sa bivšim nemačkim poslanikom u Evropskom parlamentu Knutom Falkenštajnom.
Falkenštajn je, naime, bio jedan od četvoro posrednika Evropske unije u pregovorima srpske vlasti i opozicije o izbornim uslovima. Istovremeno je bio partner u firmi koju je SNS angažovala za konsultanta.
Uzgred, opozicija je bila nezadovoljna izveštajem delegacije o dijalogu.
Veza Falkenštajna, diskretne hamburške konsultanske kuće i SNS podstiče sumnju, rekao je za CINS Mikael Rumegu Ruvel iz nemačkog ogranka Transparentnosti.
„Ako je pružao konsultantske usluge SNS 2021-22. ili bio uključen u dobijanje konsultantskog ugovora za svoju kompaniju, to je onda sukob interesa“, rekao je Rumegu Ruvel.
CINS dodaje da je SNS tu stavku u finansijskom izveštaju prijavila kao obuku članstva. Stoga ne mora detaljno da je obrazloži. Drugim rečima, građani ne mogu da vide kome je i za šta tačno stranka platila.
Britanska veza
Dalje, SNS je 2022. londonskoj firmi Vestminster didžital za obuku funcionera i ćlanstva o digitalnom marketingu platila 370.000 evra. Ugovor je istekao nešto manje od mesec dana pred izbore 2022.
Bivši suvlasnik, suosnivač i direktor firme Kreg Dilon sebe je predstavljao kao savetnik nekadašnjeg britanskog premijera Borisa Džonsona, piše CINS.
Dilon je neobičan lik koji, izgleda, sa Vestmister didžitalom više nema nikakve veze. Njegov profil na Fejsbuku iz tog vremena, ne deluje mnogo ozbiljno za čoveka koji sebe reklamira kao savetnika političara iz pola zapadnog sveta. Pa “čak i Srbije”, kako je naveo u nekoliko navrata.
CINS ga je pronašao u Vašingtonu, pod nešto drugačijim imenom – Tomas Korbet-Dilon – a o srpskom poslu nije želeo da kaže ništa. Isto kao i drugi iz Vestminster didžitala.
Ćute i u SNS
CINS ni od naprednjaka nije dobio odgovor na pitanja o tim poslovima. Pritom, samo imena pomenutih firmi su javnosti postale dostupne tek kada je Državna revizorska institucija kontrolisala finansijski izveštaj SNS.
Tako je jer su poslovnu saradnju iz ta dva ugovora podveli pod trošak za usavršavanje, rad sa članstvom i međunarodnu saradnju.
Prema Pravilniku o evidencijama i izveštajima političkog subjekta za to nije potrebno navesti kome se plaća, odnosno za tačno kakvu uslugu.
Za mnogo više detalja i konteksta kliknite na izveštaj Centra pri vrhu teksta.
Kompas