Tabloidi pod pritiskom brišu tekstove blaćenja
Tabloidi sada pod zakonskom pretnjom brišu tekstove sa nedokazivim tvrdnjama na račun učesnika protesta i opozicije u Srbiji. Do sada su prolazili bez kazne, šta se promenilo?

Studenti protestuju pred Palatom pravde (Foto: FoNet)
Srpski tabloidi masovno brišu tekstove zbog nedokazivih tvrdnji blaćenja i govora mržnje, navodi portal Cenzolovka.
Meta u između 110 i 135 obrisanih priloga bili su studenti koji blokiraju fakultete zahtevajući odgovornost nadležnih za tragediju u Novom Sadu, opozicioni političari i drugi građani.
Izmišljanje je protiv propisa i Srbije i Evropske unije
Na brisanje ih primorava pretnja gašenja njihovih sajtova ili servera, pa i zabrana pristupa internetu, navodi portal.
Osnov za prijavu je kršenje domaćih i evropskih propisa, na primer vređanjem učesnika protesta i objavljivanjem njihovih ličnih podataka.
“To im domaće vlasti … ne zameraju, ali problem je nastao jer su sada prekršili i zakone Evropske unije,” piše Cenzolovka, citirajući stručnjaka za IT Vladimira Cicovića.
Operateri servera sa tabloidima moraju da reaguju: Dokaz ili kazna
“Tekstovima u kojima ne iznose činjenice već proizvoljne tvrdnje i spinove, tabloidi prave problem pojedincima koje spominju,” rekao je. “To nije po pravilima servisa koje koriste.”
Cicović je kršenje pravila prijavio kompanijama koje vode servere sa tabloidima. One su na to morale da reaguju zahtevom tabloidima da dokažu tvrdnje.
Kada tabloidi to ne mogu da učine, operateri servera moraju da ih upozore da uklone osporeni sadržaj ili se suoče sa posledicama koje mogu da uključe i gašenje domena.
Cicović ukazuje da prijavu može da podnese svako ko uoči kršenje propisa.
Blaćenje uobičajena praksa
Cenzolovka je krajem prošlog meseca objavila da je od 22. novembra do 17. decembra kod samo četiri tabloida identifikovala 181 prilog sa lažnim i manipulativnim tvrdnjama o studentima u protestu.
Radi se o portalima Alo, B92, Informer i Srpski telegraf.
Rušenje nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu sa 15 poginulih i tvoje teško povređenih pokrenulo je proteste širom Srbije, uključujući studentske.
Učesnici od vlasti zahtevaju da odgovorni za propuste koji su izazvali trageduju budu kažnjeni.
Protesti povezani sa padom nadstrešnice, osim studentske blokade, uključuju svakodnevnu blokadu saobraćaja na mnogo mesta u Beogradu i drugim gradovima.
Kompas