SZO predlaže pandemijski sporazum: Da li nam se bliži nova pandemija i koliko smo spremni?

Pre nedelju dana, zdravstveni zvaničnici iz 194 države zemlje članice Svetske zdravstvene organizacije (SZO) započele su godišnju skupštinu u nadi da će unaprediti globalnu pripremljenost za smrtonosne epidemije, poput kovida 19.

Foto: Envato

Prema izveštajima svetskih medija, zdravstveni zvaničnici se utrkuju da nateraju svet da pristane na nove načine pripreme i borbe protiv neizbežne buduće pandemije, prenosi Danas.

Ipak, projekat usvajanja i potpisivanja „sporazuma“ o pandemiji na sednici SZO pre nekoliko dana je odložen zbog nesuglasica oko deljenja informacija o patogenima koji izazivaju pandemije i tehnologiji koja se koristi.

Šta bi doneo pandemijski sporazum?

Stručnjaci smatraju da će predložene izmene međunarodnih zdravstvenih propisa SZO iz 2004. biti najbolja šansa za jačanje globalne pripremljenosti za pandemije.

Promene bi trebalo da podstaknu zemlje da unaprede kapacitete za uzbunjivanje, otkrivanje i suzbijanje pandemije i da sarađuju na međunarodnom nivou, navodi se u globalnim medijima.

Koji virusi imaju pandemijski potencijal?

U ovom času, kako navode strani i domaći stručnjaci, mnogo virusa i drugih patogena imaju pandemijski potencijal, a neki od njih su avijarna influenca (HPAI) ili poznatija kao ptičji grip, ebola i marburška groznica, ali i korona virusi.

Zoran Radovanović epidemiolog, kaže za Danas da je potreba za pandemijskim sporazumom proistekla iz iskustva sa borbom protiv kovida 19 u kojoj je život izgubilo bar 25 miliona ljudi.

Koliko smo blizu nove pandemije?

Prema njegovim rečima, realna je opasnost da će u doglednoj budućnosti javiti nova pandemija, poput kovida 19 pre pet ili side pre više od 40 godina.

„Neizvesno je da li će se to desiti za mesec dana ili za 20 godina, ali je svakom razumnom čoveku jasno da pandemija sa kojom smo se sada suočavali nije poslednja u istoriji civilizacije. Potencijal da izazovu narednu pandemiju imaju ebola i marburška groznica, sa smrtnošću između 25 i 90 odsto, ali i zika groznica i groznica doline Rift, od kojih ne umire ni svaki stoti bolesnik. Treba, međutim, imati u vidu da i naizgled bezazlena bolest, zbog masovnosti obolevanja, može da odnese milione života (kovid 19 je, recimo, imao smrtnost znatno manju od jedan odsto)“, poručuje profesor.

Kompas/Danas

Ceo tekst o ovoj temi pročitajte OVDE.