Istraživanje: Svako treće dete na svetu kratkovido
Predviđa se da će kratkovidost mučiti još milione dece do 2050. godine.
Svako treće dete na svetu sada je kratkovido, odnosno ne može jasno da vidi udaljene predmete, javlja BBC.
Zbog čega?
Zatvaranja tokom pandemije negativno su uticala na vid dece koja su provodila više vremena pred ekranima i manje bila napolju.
Najnepovoljniji podaci stižu iz Azije: 85 odsto dece u Japanu i 73 odsto dece u Južnoj Koreji je kratkovido. U Kini i Rusiji, ovaj problem pogađa više od 40 odsto dece.
Paragvaj i Uganda imaju najniže stope miopije kod dece sa po jedan odsto. U Velikoj Britaniji i Americi ova stopa iznosi oko 15 odsto.
Kako utiču spoljni faktori?
Miopija uglavnom počinje da se razvija tokom osnovne škole i pogoršava se sve dok oko raste. To najčešće traje do 20. godine.
Život u istočnoj Aziji je jedan od faktora koji utiče na učestalost javljanja bolesti. Uz genetiku, katalizator je i raniji početak školovanja, na primer u Singapuru ili Hong Kongu.
Deca u ranom detinjstvu više vremena provode gledajući u knjige i ekrane. To slabi mišiće oka i može da dovede do miopije, navodi se u rezultatima istraživanja.
Deca u Africi kreću u školu između šeste i osme godine. Poređenja radi, kratkovidost se ovde javlja sedam puta ređe nego u Aziji.
Međutim, „sve više dokaza ukazuje na moguću povezanost pandemije COVID-19 i sve češćeg oštećenja vida među mladima“, kažu istraživači.
Kratkovidost češća među ženama
Devojčice i mlade žene češće oboljevaju od miopije nego dečaci i mladi muškaraci jer uglavnom provode manje vremena na otvorenom tokom odrastanja.
Rast i razvoj devojčica, kao i pojava puberteta, počinje ranije nego kod dečaka. To znači i da će se kratkovidost javiti u ranijem dobu.
Predviđanja
Očekuje se da će za dve decenije u Aziji biti najviše kratkovide dece – 69 odsto. U zemljama u razvoju od miopije bi moglo da oboli 40 odsto dece.
Istraživači predviđaju i da bi do 2050. svaki drugi tinejdžer mogao biti kratkovid.
Kompas