Švajcarkinje izborile istorijsku pobedu pred Evropskim sudom za ljudska prava
Ovo je prvi put da je Evropski sud za ljudska prava odlučivao o uticaju klimatskih promena na ljudska prava. Presuda je obavezujuća i može da utiče na zakone u 46 evropskih zemalja.
Evropski sud za ljudska prava presudio je u utorak da je švajcarska vlada prekršila ljudska prava svojih građana time što nije učinila dovoljno u borbi protiv klimatskih promena.
Ko je tužio državu?
Oko 2.400 upornih i odlučnih žena, okupljenih u udruženju KlimaSeniorinnen (Starije žene za zaštitu klime), izvele su u martu prošle godine svoju vladu pred najviši evropski sud zbog, kako tvrde, neuspeha da preduzme snažnije mere po pitanju klimatskih promena. Slučaj su pokrenule još pre devet godina, pozivajući na bolju zaštitu zdravlja žena u odnosu na klimatske promene.
Tvrde da zbog toplotnih talasa u Švajcarskoj ne mogu da napuste svoje domove i da trpe zdravstvene tegobe.
Presuda
Sud je presudio da Švajcarska „nije ispunila svoje obaveze prema Konvenciji o klimatskim promenama“ i da je prekršila pravo na poštovanje privatnog i porodičnog života. Takođe je utvrđeno da je „bilo kritičnih praznina“ u politici zemlje u borbi protiv klimatskih promena, uključujući neuspeh u kvantifikovanju smanjenja gasova staklene bašte – onih gasova koji zagrevaju Zemljinu atmosferu kada sagorevamo fosilna goriva poput nafte, uglja i gasa, prenosi BBC.
Ovo je prvi put da je Evropski sud za ljudska prava odlučivao o uticaju klimatskih promena na ljudska prava. Presuda je obavezujuća i može da utiče na zakone u 46 evropskih zemalja.
Međutim
Omladinski aktivisti širom sveta nadali su se da će šestoro Portugalaca takođe dobiti spor protiv 32 evropske vlade. Mladi, uzrasta od 12 do 24 godine, tvrde su da su sve ekstremniji toplotni talasi i šumski požari onemogućili da izađu napolje da se igraju, da idu u školu i da su patili od klimatske anksioznosti. Ali sud je rekao da o slučaju prvo treba odlučiti u Portugalu.
Odbačen je i slučaj bivšeg francuskog gradonačelnika koji tvrdi da je neaktivnost francuske vlade rizikovala da njegov grad bude potopljen u Severno more.
Iza nas je najtopliji mart u istoriji merenja temperature. Istraživanje Instituta za globalno zdravlje u Barseloni pokazalo je da su rekordne visoke temperature širom Evrope pretprošlog leta bile odgovorne za više od 70.000 smrtnih slučajeva. Leto još nije na vidiku, a u Srbiji je živa na termometru već blizu tridesetog podeoka. (J. L.)