Subvencionisana kineska roba preti tržištu Evrope: Kakva je situacija sa Srbijom

G7 se priprema za dodatne mere protiv subvencionisanih jeftinih proizvoda iz Kine, budući da su zabrinute da bi subvencije koje zvanični Peking odobrava za tehnologije, zelenu energiju, električna vozila ili baterije mogle da ugroze konkurenciju u navedenim sektorima.

(Foto: Carla Burke, Pixabay)

Ministri finansija G7 (Kanada, Francuska, Nemačka, Italija, Japan, Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD) planiraju da preduzmu dodatne mere protiv, kako su naveli, subvencionisanih jeftinih proizvodima iz Kine, koji preplavljuju zapadna tržišta.

Šta to muči G7?

Profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu i stručnjak za oblast međunarodne trgovine Predrag Bjelić rekao je da se države G7 pribojavaju da se ugradnjom subvencija u robu široke potrošnje mogu formirati damping (dumping) cene, odnosno prodaje robe po ceni nižoj od cene njihove proizvodnje.

„To se, s druge strane, može gledati kao neki vid protekcionizma EU, jer (proizvođači iz EU) nisu dovoljno konkurentni u odnosu sa kineskim proizvodima. Još važnije je to što su oni optužili Kinu da kroz državne subvencije pomaže svojim kompanijama da budu dodatno konkurentne i zahtevali su da ona prestane sa tom praksom“, kazao je Bjelić za Novu ekonomiju.

Dodao je i da „Amerikanci često optužuju Kinu za manipulaciju valutom“, tačnije da juan stalno čine jeftinijim, što za posledicu ima veću izvoznu konkurentnost Kine.

Takođe, ukoliko se Evropa odluči za uvođenje neke vrste necarinskih barijera, mora i da dokaže da postoji damping (odnosno da se roba prodaje po jako niskim cenama) i da direktno šteti njihovim kompanijama.

Kako to utiče na Srbiju?

Na pitanje da li neki od tih „jeftinih kineskih proizvoda“ utiču na tržište Srbije i domaće firme, Bjelić je kazao da to zavisi od vrste proizvoda, ali da za većinu to ne važi. Kao razlog za navodi da Srbija ima povlašćene uslove nastupa na evropskom tržištu.

On je istakao i da bi tržište i privreda Srbije mogli da budu ugroženi ukoliko bi cena kineskih proizvoda bila jako niska. Međutim, s obzirom na to da su troškovi transporta kineske robe do Evrope jako visoki i da se povećavaju u poslednje vreme – nema opasnosti.

Kako je kazao, ova pitanja i namere članica G7 su „stvar politike“, jer je EU do sada dobijala jeftine energente iz Rusije, a sada toga nema i oni odlaze u Kinu.

Katarina Pantelić, Nova Ekonomija

Više o ovome pročitajte na: