Studenti odaju počast poginulima u NATO bombardovanju RTS-a
Studenti u blokadi visokoškolskih ustanova u Beogradu pozvali su građane i kolege da se sutra u 14:06 časova okupe kod spomenika „Zašto?“ u Tašmajdanskom parku kako bi obeležili godišnjicu pogibije 16 radnika Radio-televizije Srbije (RTS), koji su 1999. godine izgubili živote u NATO bombardovanju.
Protest ispred RTS-a (Foto: FoNet/Marko Dragloslavić)
Studenti su naveli da taj čin sećanja nije samo dug prema žrtvama, već i podsetnik na cenu koju su platili ljudi čija je jedina uloga bila rad.
Traže spomen obeležje od Grada
Oni su pozvali nadležne institucije da ulože napore u konačno rasvetljavanje potpune istine o okolnostima koje su dovele do toga da radnici te noći ne budu evakuisani, već ostavljeni da poginu.
Takođe, studenti pozivaju gradske vlasti Beograda da ispune obećanje i započnu izgradnju spomen-obeležja na mestu stradanja.
Poziv na odgovornost
„Ove godine obeležavanje godišnjice dobija i dodatni kontekst: studenti, koji nedelju dana blokiraju zgrade RTS, u borbi su za medije koji služe istini, javnom interesu i građanima“, navedeno je u objavi na Instagram profilu blokada.fpn.
Studenti su istakli da je to njihov poziv na odgovornost, etiku, profesionalizam, ali i na odgovornost prema radnicima.
Ovo nije prvi put da su studenti odali počast poginulim radnicima RTS-a. Na Dan sećanja na stradale u NATO bombardovanju 24. marta, grupa studenata je na kraju protesta položila cveće na spomenik „Zašto“.

FoNet/Kompas