Studenti između nastave i pobune

„Vreme“ je razgovaralo sa dvojicom studenata istog beogradskog fakulteta. Obojica učestvuju u protestima, ali su zauzeli različite stavove kada je reč o nastavi i ispitima. Koji su njihovi razlozi

Studentska blokada ispred tehničkih fakulteta u Bulevari kralja Aleksandra Foto: FoNet / Marko Dragoslavić

Svaki fakultet je priča za sebe. Na nekima, poput pojedinih u Novom Sadu, ispiti se održavaju uz prisustvo policije; mnogi beogradski fakulteti pomerili su ispitne rokove za kraj avgusta. Vlast, dosledna u napadima na studente koji protestuju, tvrdi da su oni koji žele da pohađaju nastavu i polažu ispite – pod velikim pritiskom.

Za i protiv: Studentski ugao

„Vreme“ je razgovaralo sa dvojicom studenata istog beogradskog fakulteta. Obojica učestvuju u protestima, ali su zauzeli različite stavove kada je reč o nastavi i ispitima. Jedan od njih odlučio je da prati onlajn predavanja i planira da izađe na ispit u avgustu. Drugi ne želi da pohađa nastavu, niti da izlazi na ispite – bar za sada. Obojica su do sada imali vrlo dobre proseke.

„Ja sam jedan od retkih koji je odlučio da sluša ta onlajn predavanja“, objašnjava prvi student. „Ona nisu obavezna, ali meni znači da stvarno čujem o čemu se radi na predmetu.“
Kaže da oseća izvesnu neprijatnost što pripada manjini koja prati nastavu. Nije reč o tome da ga kolege gledaju popreko, već mu je samom nelagodno. Ističe kako nije čaćci, već želi što pre da završi godinu.

Njegov kolega, opet, smatra da nije još vreme za nastavu i ispite, jer nisu ispinjeni studentski zahtevi, ali da nema zle krvi među studentima. Svako tu odluku donosi za sebe. „Iako sam se ja odlučio da ne izlazim na ispite, ko zna šta će biti za mesec ili dva i kako ću tada razmišljati. To je ipak pravo svakog od nas“, kaže.

Profesorski ugao

Obojica studenata smatraju da je dobra odluka uprave da se ispiti odlože za avgust i septembar, dok se situacija ne stiša.

Jedan od fakulteta gde će ispiti takođe biti tek krajem leta jeste Poljoprivredni fakultet u Beogradu. Profesorka Ana Vuković Vimić kaže za „Vreme“ da joj je izuzetno važno da u ovom teškom trenutku ne bude dodatne nelagode, da sve funkcioniše kako treba i da se nastava odvija u dogovoru sa plenumom. Teorijski deo se nadoknađuje, dok će vežbe početi tokom avgusta.

U julu je, dodaje, organizovan i vanredni ispitni rok za studente na master i doktorskim studijama, ali se odazvao vrlo mali broj.
„Profesorima je važno da ne dođe do velikog jaza za one studente koji su sve vreme aktivni i da ne ostanu oštećeni, ali nam je takođe bitno da ne ometamo pobunu“, kaže profesorka sa Poljoprivrednog.

J.J./Vreme

Više o ovoj temi pročitajte OVDE.