Stejt department: U Srbiji, Crnoj Gori i na Kosovu i dalje problemi s korupcijom, pravosuđem i slobodom medija
Mnogi posmatrači smatraju da su brojni slučajevi korupcije, društvenog i porodičnog nasilja, napada na civilno društvo i drugih zloupotreba u Srbiji ostali neprijavljeni i nekažnjeni.
Rat u Ukrajini, konflikt između Izraela i Hamasa u Gazi, brutalna kršenja ljudskih prava u Iranu su samo neki od problema na koje je Stejt department ukazao u godišnjem izveštaju o stanju ljudskih prava širom sveta.
Kada je reč o Srbiji, Crnoj Gori i Kosovu, Stejt department je ukazao da nije bilo promena, odnosno da u ovim zemljama i dalje postoje nerešeni problemi ozbiljne korupcije, izostanka nezavisnosti pravosuđa i ograničavanja slobode medija, piše Glas Amerike.
Mnogi posmatrači smatraju da su brojni slučajevi korupcije, društvenog i porodičnog nasilja, napada na civilno društvo i drugih zloupotreba u Srbiji ostali neprijavljeni i nekažnjeni.
Nezavisne međunarodne i domaće nevladine organizacije i nadzorna tela izvestili su da je pravosuđe podložno korupciji i političkom uticaju, prenosi Vreme.
Ratni zločini, nehumani postupci i sloboda izražavanja
Navodi se da je Tužilaštvo za ratne zločine podiglo optužnice za zločine iz ratova u Jugoslaviji i da se vodi postupak za zločine u Srebrenici/Kravici 1995. godine, dok regionalna saradnja po pitanju ratnih zločina ostaje ograničena.
Kada je u pitanju tortura i drugi okrutni, nehumani postupci ili kažnjavanja i zlostavljanja, izveštaj Stejt departmenta navodi da je, iako je to zabranjeno zakonom i ustavom, bilo izveštaja da su ih državni službenici koristili.
Kada je reč o slobodi izražavanja u Srbiji, navodi se da novinari doživljavaju napade i pretnje, da nedostaje transparentnost vlasništva u medijima i da je prevelika uloga države u medijskom sektoru ugrozila te slobode.
Nevladine organizacije i pretnje
Nevladine organizacije i njihovi zaposleni dobijali su česte pretnje, često su bili na meti napada i uskraćivanja usluga sa ciljem da njihove veb stranice skinu sa interneta.
Bilo je nekoliko slučajeva u kojima vlast nije dozvoljavala javne proteste ili je izlagala građane pritiscima, prinudi ili pretnjama zbog njihovog učešća ili neučešća u javnim demonstracijama, a ističe se i da su se održavali protesti „Srbija protiv nasilja“ zbog dva masovna ubistva.
„Vlada je generalno dozvoljavala da se ti protesti odvijaju bez velikih hapšenja i bez nasilja usmerenog prema demonstrantima, ali su javne ličnosti koje su podržavale i učestvovale u protestima bile na meti i pretnjama simpatizera vlasti i SNS“, navodi se u izveštaju.
Kosovo i pretnje protiv etičkih manjina
Među najznačajnijim pitanjima iz oblasti ljudskih prava na Kosovu Stejt department je izdvojio ozbiljne probleme sa nezavisnošću pravosuđa, ograničenje slobode izražavanja i slobode medija, uključujući nasilje ili pretnje nasiljem protiv novinara, korupciju u vladi, rodno zasnovano nasilje i krivična dela koja obuhvataju nasilje ili pretnje nasiljem usmerena na etničke manjine ili druge marginalizovane zajednice.
Nekoliko policajaca kosovskih Srba podnelo je ostavke u avgustu ubrzo nakon što su angažovani i raspoređeni na severu Kosova, navodeći kao razlog „pretnje i pritisak“, prenosi Glas Amerike.
Kompas/Glas Amerike/Vreme