Šta se događa kada većina kolektiva preglasa nastavnike koji žele da obustave rad?
Za “Vreme” govore prosvetni radnici iz manjih mesta u Srbiji

Ilustracija (Foto: Envato)
Igor, nastavnik srpskog iz male škole u centralnoj Srbiji, a nikada nije bio nezadovoljniji što dolazi među decu. Ne zbog učenika, već zbog svojih kolega. Od 40 nastavnika u njegovoj školi, za štrajk je bilo njih sedmoro. Pošto su preglasani, on i ostalih šestoro jednostavno nisu smeli na svoju ruku da se drznu da ne rade.
“Radiš i stidiš se”
“Evo radimo i stidimo se”, kaže Igor za “Vreme” u ponedeljak ujutru: “Baš se osećam loše, svi smo nekako loše, ali šta ćeš. Pročulo se još pre dva dana da su direktori dobili slobodno da pokreću disciplinske postupke i od tada niko ne sme ništa da uradi.” Igor kaže da je njih sedmoro svesno da se u “državi sve ljulja”, ali da ih je ipak strah da samo oni ne odu na nastavu.
Može i drugačije
U školi, koja nije mnogo udaljena od Igorove, Tamara i njene kolege su obustavile rad. Za štrajk je bilo 24 nastavnika, dok je 13 bilo protiv “Razumem i te ljude koji su glasali protiv, boje se jer smo pre sastanka za glasanje imali poziv policije i republičkog inspektora”. kaže ona za “Vreme”: „Srećom, direktorka je zauzela neki zdrav stav, da joj ne pada na pamet da nam daje otkaze, videćemo dalje.“ Tamara je taman krenula do škole da dežura, jer kaže da su se ona i ostali nastavnici dogovorili da neko u svakom trenutku bude u školi za svaki slučaj. Razlog: “svi po malo boje i niko ne zna šta može da se dogodi i ko da im upadne”.
Veliki preokreti
Zvaničan popis koliko od više od 1700 škola u Srbiji u ponedeljak radi, a koliko ne, verovatno niko neće imati tokom celog dana, jer taj spisak sve vreme raste. U više gradova u Srbiji danas su održani protesti podrške prosvetnim radnicima, a za sada su dve direktorke škola podnele ostavke. Reč je o direktorki Pete beogradske gimnazije Borki Popović i direktorki Šabačke gimnazije Marijani Isaković.
J.G. / Vreme