Šta je sve od hrane poskupelo za godinu dana?
Hrana je u proteklih godinu dana, prema zvaničnoj statistici, poskupela osam odsto. Pojedine namirnice su, međutim, uvećale cenu i znatno iznad ovog nivoa.
Prema zvaničnoj statistici, međugodišnja inflacija u aprilu ove godine bila je pet odsto, prenosi Boom93.
To znači da su potrošačke cene u aprilu, u poređenju sa istim mesecom prethodne godine, tj. za proteklih 12 meseci – povećane u tolikom procentu.
Po grupama namirnica najviše poskupelo meso
U grupi meso, najveći rast cena zabeležen je kod svežeg svinjskog mesa (12,7%), mesnih prerađevina (11,7%) i svežeg junećeg mesa (6,4%).
Riba i plodovi mora poskupeli su za 5,5%, pri čemu su najviše poskupele konzervisana riba (10,3%) i zamrznuta riba (3,4%).
Voće je poskupelo za 4,6%, pri čemu su najviše poskupele sušeno voće (8,8%) i sveže voće (3,9%). Sušeno i prerađeno povrće poskupelo je za 18,4%, a pasulj za 10,5%. So i začini za 13 procenata.
Slatkiši su takođe poskupeli, pri čemu su najviše poskupele konditorski proizvodi (9%), čokolada (8,9%) i prerađeno voće i med (7,1%).
Cena kupusa skočila za 50 odsto
Hrana učestvuje u indeksu potrošačkih cena sa 31, 4 odsto, ukazao je Savo Jakovljević, generalni direktor Sektora za ekonomska istraživanja i statistiku Narodne banke Srbije, na nedavnom predstavljanju Izveštaja o inflaciji NBS.
„Samo cena voća i povrća u indeksu potrošačkih cena učestvuje između pet i šest odsto“, naveo je Jakovljević 14. maja prilikom predstavljanja ovog izveštaja.
Tada je naveo da je cena kupusa u aprilu 2024. porasla 52 odsto međugodišnje. „Ako vam kažem da je to normalno za april mesec i za kupus… Postoji velika grupa proizvoda koji (odnosno čije cene) se tako kreću i na taj način utiču na inflaciju“, naveo je on.
Ciljana inflacija 3±1,5 odsto
NBS, inače, očekuje da se inflacija već u maju vrati u granice cilja, a maksimalni nivo je 4,5 odsto.
U drugoj polovini godine i na duži rok, inflacija bi, prema navodima NBS, trebalo da bude – oko tri odsto.
Kompas/Boom93