Šta je sa ostavkama zbog nesreće u Novom Sadu?

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je još u petak, nekoliko sati posle smrtonosnog pada nadstrešnice, izričito zatražio krivičnu, ali i političku odgovornost. Međutim, ostavku zbog političke odgovornosti još nije podneo niko.

Građani pale sveće ispred Glavne železničke stanice u Novom Sadu kako bi odali poštu poginulima u tragediji koja se dogodila kada se obrušila betonska nadstrešnica na stanici (Novi Sad, 2 novembar Foto: FoNet / Marko Dragoslavić)

Bilans crnog petka u Novom Sadu iznosi četrnaest mrtvih i nula ostavki. Tužilaštvo, uz mnogo medijske pompe, “u svojstvu građana” saslušava ceo lanac mogućih odgovornih ostavljajući utisak da niko neće biti pošteđen. Gostujući u “Utisku nedelje” na TV Nova S, tužiteljka Bojana Savović i sudija Miodrag Majić istakli su da je pozivanje desetina ljudi na razgovor u tužilaštvu potpuno besmislen potez.

Premijer je u Kini

Premijer Miloš Vučević je u međuvremenu otišao u Kinu gde će sa delegacijom Srbije prisustvovati sajmu uvoza u Šangaju koji počinje 5. novembra i imati susret sa kineskim premijerom Li Ćijangom. Što se tiče političke odgovornosti ona mora da postoji, rekao je Vučević, te da je razgovarao sa predsednikom Srbije i da će tu odluku doneti hladne glave, racionalno, a ne “nošeni tvitovima i objavama na društvenim mrežama”.

I Ana preti smenama

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je u nedelju da neće biti zaštićenih, ali da institucije moraju da se puste da rade svoj posao i dodala da je očigledno problem u struci. Rekla je i da je u ovom trenutku “najvažnije da svako radi svoj posao”. “To što radi opozicija, koja nije sačekala ni da bude proglašen dan žalosti, a već su počeli da smišljaju kako da politički zloupotrebe ovu tragediju je skandalozno”, rekla je predsednica Skupštine, koja ne vidi vezu između onoga što sama priča i protesta: ako postoje odgovorni, prirodno je da postoji i građanski protest sa zahtevom za odgovornost.

Koga pokušavaju da okrive

U režimskim medijima se forsira teza da je novosadski Zavod za zaštitu spomenika tobože tražio da se nadstrešnica ne dotakne rekonstrukcijom stanice, što je Zavod demantovao. Kao i teza da je stanica tobože šezdesetih loše napravljena, pa je nadstrešnica pala baš sada, neposredno nakon niza rekonstrukcija kojom je, kako sumnjaju stručnjaci, poremećena statika. U lancu odgovornosti – što nije isto što i krivica – izvesno se nalaze Infrastruktura Železnice Srbije kao naručilac radova, institut CIP kao projektant, kineske kompanije kao izvođači, Ministarstvo građevine kao nadređeno celom tom sektoru.

J.G. / Vreme

Više o ovoj temi čitajte na: