Šta govori bijeg optuženog za narušavanje bezbjednosti Ane Lalić Hegediš

Optuženi za ugrožavanje bezbjednosti novinarke i predsjednice Nezavisnog društva novinara Vojvodine Ane Lalić Hegediš i njene porodice, S. I. je pobjegao iz kućnog pritvora 31. maja, a javnost je o tome saznala tek 3. jula.

Ana Lalić (Foto: FoNet / ndnv)

Nešto odavno nije u redu sa izvršavanjem krivičnih sankcija i pritvorom u Srbiji.

Šira slika

Tako je moguće da u KPZ Padinska Skela – ustanovi za lakša krivična djela – trojica počinioca muče i brutalno ubiju peznionera koji se iza rešetaka našao samo zbog toga što nije mogao platiti novčanu kaznu.

Zatim, tu je i slučaj iz Bora: jedan od osumnjičenih za pomoganje u skrivanju tijela dvogodišnje Danke Ilić, preminuo je u pritvoru uslijed nasilnog postupanja prema njemu. Primjera ima još…

Međutim, obrazac je uvijek isti – zataškavanje i, na kraju, kada ovi slučajevi nekako dospiju u javnost, nemušto priznavanje. Očito je i da se poslije svega ništa ne mijenja.

Stanje stvari

Bijeg lica koje je optuženo za ugrožavanje bezbjednosti Ane Lalić Hegediš i njene porodice otvara pitanje koliko se novinari zaista mogu osloniti na institucionalnu zaštitu.

U prva četiri meseca 2024. godine Nezavisno udruženje novinara Srbije zabilježilo je ukupno 36 napada na novinare – četiri fizička napada, jedan napad na imovinu, 17 slučajeva pritisaka i 14 verbalnih prijetnji.

Na žalost, najveći dio ovih nedjela proći će nekažnjeno. Ilustrativan je primjer „Radara“ Vuka Cvijića kojeg je fizički napao Milan Lađević, urednik tabloida Srpski telegraf: ne samo da povodom ovog slučaja nema napretka, već prorežimski mediji od žrtve prave napadača.

Sumorna slika

U svakoj zemlji se događa da osuđenici ili pritvorenici pobjegnu iz zatvora ili kućnog pritvora. No, slučaj S.I. ponovo ukazuje gdje je Srbija kada je riječ bezbjednosti i integritetu novinara. Prema izveštaju Savjeta Evrope iz marta, stoji rame uz rame sa Rusijom.

F. Š. / Vreme

Više o ovoj temi čitajte na: