Šta čeka prosvetne radnike

Početkom februara, prosvetnim radnicima u Srbiji stiže plata za prethodni mesec. Da li će i koliko biti umanjena? Sledi li im neka druga kazna

Protestni skup "Učitelji i nastavnici su uz studente“ u organizaciji Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije, Beograd 20. januar 2025. (Foto: FoNet / Marko Dragoslavić)

Od direktora osnovnih i srednjih škola u Srbiji je traženo da pošalju liste “neposlušnih”, odnosno spisak nastavnika koji nisu radili ili su radili skraćeno, i onih drugih. Zahtevan posao – popisati svakog nastavnika u danima masovnog štrajka, pratiti njegove/njene aktivnosti, a onda na osnovu toga obračunati plate.

Šira slika

Vlast je već, preko premijera u ostavci, pretila prosvetnim radnicima, a resorno Ministarstvo je pravilo crne liste. Sada im se, kako kaže sagovornica “Vremena”, nastavnica u jednoj seoskoj školi – koja je u potpunoj obustavi rada – ponovo preti otkazom.

Inače, prosečna plata nastavnika iznosi 96.000 dinara; skraćeni časovi “vrede” oko 500 dinara dnevno manje. Računica bi otprilike onda glasila da prosvetni radnik koji je u štrajku – što se odnosi na časove skraćene na 30 minuta – od 20. 1. dobije oko 5.000 dinara manje za januar. Međutim, Zakon o štrajku ne poznaje slučaj da se nastava uopšte ne drži, tako da ostaje nepoznanica šta će biti sa brojnim slučajevima kada prosvetni radnici nisi radili jedan celi dan, pa su držali skraćene časove, pa se opet pridružili generalnom štrajku u petak.

Stanje na terenu

„Kada je o plati reč, tu ima mnogo da se govori. Prvo, mi smo u obustavi rada zbog ugrožene bezbednosti i na to se pozivamo, tako da se na nas ne odnosi Zakon o štrajku”, kaže za „Vreme” Dušan Kokot, predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije.

Zatim, ako se umanje plate, znači da ti časovi nikada neće biti nadoknađeni. Potom, smanjenje plata, ukazuje Kokot, ne može da se napravi bez najavljenog postupka, a država ga još nije preduzela.

J.J./Vreme

Više o ovoj temi čitajte na: