Srušio se ringišpil u Ljubuškom, povređeno najmanje desetoro dece

I u Kuršumliji se pre manje od mesec dana otkačio deo konstrukcije ringišpila. Povređeno je trinaest osoba

FoNet/klix.ba/prinscreen

Najmanje desetoro dece povređeno je kada se u Ljubuškom, u Bosni i Hercegovini, u četvrtak uveče srušio ringišpil.

Povređeni u nesreći u četvrtak uveče su prevezeni u Dom zdravlja u Ljubuškom, kao i u Univerzitetsku kliničku bolnicu Mostar, a stepen njihovih povreda još nije poznat, izjavila je za Klix.ba. portparolka Ministarstva unutrašnjih poslova Zapadnohercegovačkog kantona Mila Ćavar.

Policijski službenici su izašli na mesto događaja i osigurali ga, a o svemu je obavešten dežurni tužilac iz Širokog Brijega. Uviđaj je nastavljen jutros, a tužilac će dati naredbe kako bi se utvrdio uzrok pada dela konstrukcije ringišpila.

Hronologija u Srbiji

U Kuršumliji se pre manje od mesec dana (8. maja) otkačio deo konstrukcije ringišpila. Povređeno je trinaest osoba, među njima i deca.

Pre toga, u martu ove godine, u Lazarevcu je ringišpil na kom je bilo mnogo dece počeo da puca pri velikoj brzini. Tada, srećom, nije bilo povređenih.

Slučaju iz Lazarevca prethodila je epizoda iz Grocke, gde je prošle godine troje mladih od 16, 19 i 20 godina povređeno. Tada se jedna devojka prilikom vožnje uhvatila za konstrukciju pored ringišpila koja se potom obrušila na nju i pala, podseća Vreme.

Ni tu nije kraj. Godinu dana ranije, na društvenim mrežama pojavio se video snimak iz Ovče na kome su se videla deca koja se voze na ringišpilu tako što preleću preko i pored automobila. Ringišpil je, naime, bio postavljen tik uz prometnu ulicu. Meštani su izjavili da je to mesto „bilo jedino u selu gde je mogao da bude postavljen, jer da ga je pomerio od puta deca bi nogama udarala u vrata i zid vatrogasnog doma“.

Ni meštani sela Kolut kod Sombora nisu ostali bez slične uspomene. Još pamte incident iz 2020. godine kada je na ringišpilu pukao glavni stub, a petoro dece se ugruvalo, a jedno je i operisano zbog povrede.

Kako do dozvole

Da bi zabavni parkovi u Srbiji radili, moraju imati dozvolu za postavljanje ringišpila. To znači da moraju imati i atest o ispravnosti svih sprava u luna parku.

Ateste im izdaje privatna agencija koju oni sami angažuju, a uz to obezbeđuju prvu pomoć i sve što je neophodno za bezbedan rad. Lokalne samouprave su te koje od vlasnika zabavnih parkova traže ateste, a inspekcija rada je zadužena da kontroliše da li ih ovi uopšte imaju.

Ispada da, na kraju, sve zavisi od lokalne zajednice jer, kako je za portal 24sedam rekao Zoran Kotarčević, vlasnik zabavnog parka „Kotarac”, nema zakona koji reguliše tu oblast u potpunosti.

Atesti su, kazao je, najmanji problem. Neophodni su statički proračuni.

Tek kada za svaku vrtešku, svaki ringišpil koji se postavlja mašinski inženjer bude morao da uradi statički proračun, da da svoj potpis i stavi pečat, da će se tek tada malo reda uvesti u ovu oblast, zaključio je Kotarčević.

Kompas