Srpski sabor sa demagoškim i populističkim ciljem
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je prihvatio ideju predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da Sabor srpskog naroda, Srbije i RS, bude održan nakon glasanja za Rezoluciju o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija zakazanoj za 23. maj.
Već spomenuti Srpski sabor trebao bi se okupiti 8. juna.
Šira slika
Rezoluciji o Srebrenici postao je ugaoni kamen zajedničke kampanje vlasti u Beogradu i Banjaluci. Ona ima populistički i revizionistički karakter.
Vučić i Dodik već dugo šalju poruku da je cijeli svijet protiv Srba, Srbije i Republike Srpske, a da oni sa svojim suradnicama čine apsolutno sv u obrani nacionalnog interesa. Na taj način skreću pažnju sa gorećih pitanja i izazova s kojim se susreću njihovi režimi i nastoje da na temelju osjećaja ugroženosti, homogeniziraju građane oko svoje politike.
Srpski sabor zakazan za 8. jun viđen je kao potvrda tako prezentiranog nacionalnog jedinstva.
Đavo i detalj
U tekstu predložene Rezolucije ne spominje se nigdje Srbija, Republika Srpska i srpski narod. Činjenica je i da je Haški tribunal kojeg prihvaćaju i Beograd i Banjaluka osudio više lica za genocid u Srebrenici.
Kako je naglasio predsjedavajući sudija Almiro Rodrigez u slučaju protiv generala Radislava Krstića (prvi osuđen za genocid u Srebrenici napravljena je jasna razlika između individualne i kolektivne odgovornosti i suđeno je optuženom, a ne narodu.
Posljedice
Kao i toliko puta ranije, Vučić i Dodik se ne obaziru na činjenice. Rezolucija o Srebrenici nije obavezujuća, ali održava političke stavove većine.
Od njenog iskorištavanja u demagoške i populističke svrhe sa sve Srpskim saborom koristi neće imati ni Srbija, niti Republika Srpska. Loša medijska slika o njima u svijetu, time će biti još samo više narušena.
F. Švarm/Vreme