Srbija nema strategiju za smanjenje siromaštva: Više od polovine pozajmljuje novac od rođaka i prijatelja

Istraživanje Ujedinjenih nacija pokazalo da u Srbiji ima 12,2 odsto apsolutno siromašnih građana, što znači da nisu mogli da zadovolje ni najosnovnije životne potrebe.

(Foto: Envato)

Psihološkinja Fondacije „Centar za demokratiju“ Sarita Bradaš istakla je da Srbija nema strateški dokument za smanjivanje siromaštva već 14 godina, a 15 godina nema strategiju socijalne zaštite.

Ona je na debati „Inicijativa za donošenje strategije socijalne zaštite“ naglasila da je prema podacima Ujedinjenih nacija u Srbiji 2023. godine bilo 12,1 odsto osoba u kategoriji apsolutnog siromaštva, što znači da nisu mogli sebi da priušte ni osnovne životne potrebe.

Pozajmljivanje od rođaka i prijatelja za goli život

Bradaš je navela da su ovi podaci o siromaštvu u Srbiji „upalili crveno svetlo“ da je potrebno nešto uraditi u trenutnim okolnostima. Istakla je da su formirane radne grupe za izmenu Zakona o socijalnoj zaštiti i za izradu Strategije socijalne zaštite.

Prema njenim rečima, istraživanje Ipsosa pokazalo je da je 60 odsto ispitanih savladalo poteškoće tako što su novac pozajmljivali od rođaka ili prijatelja.

Šira slika

Bradaš je dodala da je 46 odsto ispitanika reklo da ne uključuje grejanje kada je hladno, 41 odsto se ne leči kad ima zdravstvene pobleme, a većina preskače jedan obrok kada su gladni.

„Ono što je ovo istraživanje pokazalo je da je poraslo i siromaštvo dece, jer 30 odsto ispitanih roditelja ne može da zadovolji osnovne potrebe dece koje se odnose na hranu, zdravstvenu zaštitu i obrazovanje“, predočila je Bradaš. (021.rs)

Opširnije o ovoj temi pročitajte OVDE.