Šta Rio tinto zapravo (još) očekuje od Srbije?
Srbija je projekat jadarskog rudnika litijuma zvanično stavila na led, ali Rio tinto ne odustaje.
Rio tinto ne odustaje od projekta rudnika litijuma u Srbiji, uprkos snažnom protivljenju velikog dela javnosti. Ne odustaje ni posle odluke vlade Srbije pred izbore 2022. da zvanično zaustavi taj projekat. To se vidi iz izjave generalnog direktora Rio tinta Jakoba Stausholma Fajnenšl tajmsu.
Rio tinto ne prestaje da se nada razvoju projekta litijuma u Jadru, izjavio je Stausholm za uticajni poslovni dnevnik. FT. “Podrazumeva se da vam je potrebno i odobrenje vlade i društvena dozvola u smislu prihvatanja zajednice”, rekao je.
Zašto je to važno?
Izjava prvog čoveka Rio tinta pokazuje da je projekat u Srbiji visoko na listi prioriteta rukovodstva ovog rudarskog giganta i ukazuje da stvar neće biti ostavljena rešavanju na lokalnom nivou. Ovo posebno zbog toga što se Stausholm u januaru u Davosu sastao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Kompanija je razgovor opisala kao “robustan”, a srpska strana kao “težak”.
Srpski litijum je i evropski važno pitanje, s obzirom da je Evropska unija, nameravajući da umanji sopstvenu sirovinsku zavisnost od Rusije i Kine, donela poseban zakon o kritičnim sirovinama, među kojima je i ovaj metal. Zato je i EU zainteresovana za jadarski rudnik, što pojačava pritisak na Srbiju da Rio tintov projekat vrati “za sto”.
Pozadina priče
Rio tinto je godinama istraživao rude u jadarskoj regiji. Tamo je pronašao jadarit, mineral jedinstvenog sastava: sadrži litijum, ključnu komponentu baterija u električnim automobilima, ali i većini moderne elektronike. Prema domaćim, istražna prava Rio tintu garantuju i pravo eksploatacije. Odbijanje je moguće po osnovu određenih kriterijuma, uključujući prevelik rizik za životnu sredinu.
Rudnik u dolini Jadra bi trebalo da proizvodi 58.000 tona litijum-karbonata godišnje i otvori 2.200 radnih mesta. Cela investicija je vredna 2,4 milijarde dolara. Međutim, ekološki aktivisti od početka brinu da će rudnik uništiti prirodu lozničkog kraja i da može da zagadi reke Jadar, odnosno Drinu. Te brige su pokrenule masovne proteste u Srbiji, pod čijim je pritiskom vlada povukla planska akta i onemogućila nastavak projekta.
Gde još Rio tinto planira velike projekte?
U izjavi za FT, Stausholm je rekao da je uprava Rio tinta odobrila “najveći rudarski projekat na svetu” u Gvineji na zapadu Afrike. Tamo će biti uloženo 6,2 milijarde dolara u projekat rudnika, pruge i luke. Taj projekat uključuje još sedam kompanija, uključujući i pet iz Kine. Među kineskim investitorima su najveći proizvođač aluminijuma na svetu, Chinalco i najveći proizvođač čelika na svetu, Baowu.
(Nova ekonomija)