Srbija naplaćuje eko taksu, ali se ne zna gde ide novac

Od kada je zbog pronevere ukinut Fond za čistu Srbiju, novac od ekološke takse ide u zajednički budžet odakle se raspodeljuje nenamenski

Vetrogeneratori, ilustracija (Foto: Vikipedija)

Od 2004. godine, Srbija od svih firmi ubira takozvanu „ekološku taksu“, shodno tome koliko zagađuju životnu sredinu. Ovaj novac se ranije slivao u Fond za čistu Srbiju koji je zbog pronevere ugašen, ali je prikupljanje naknade nastavljeno.

Više nema načina da se transparentno prati utrošak ovog novca, pošto se sva sredstva slivaju na zajednički račun, odakle se raspodeljuju raznim korisnicima za razne namene.

Koliko dobijamo od takse?

Analize Fiskalnog saveta pokazuju da se u periodu od 2011. do 2022. godine po osnovu ekoloških taksi i naknada u budžet slilo 337 milijardi dinara, odnosno 35 milijardi dinara samo u 2022. godini.

Ekološka taksa naplaćuje se u različitim oblicima od 2004. godine i prvobitno se slivala u Fond za čistu Srbiju. Pošto je 2012. ukinut Fond, 2015. godine je izmenjen i Zakon o budžetskom sistemu Srbije, čime su sredstva od naknada za životnu sredinu postala sredstva opšteg budžeta – izgubila su namenski karakter.

Gde ide novac od takse?

Ranije se 40 odsto prihoda od ove takse slivalo u državni budžet, a 60 odsto je išlo u kase lokalnih samouprava, ali je danas podela obratna.

Analiza Beogradske otvorene škole pokazala je da država ne uspeva da na projekte iz Programa ekonomskih reformi potroši čak ni iznos ekološke takse, a kamoli više novca od toga.

Kineski kredit za deponije i čistije vode

Samo 2021. godine država je uzela kineski kredit od 3,2 milijardi evra za kanalizaciju i prečišćavanje voda i izradu deponija.

Takođe Srbija je izdala i zelenu obveznicu u visini od jedne milijarde evra, ali je najviše novca od tog zaduživanja otišlo za saobraćaj, a ne za zelene projekte, kako je Nova Ekonomija ranije pisala

Aleksandra Nenadović/Nova ekonomija

Više o ovoj temi čitajte na: