Srbija i Kina: Gde je 10.000 kineskih milijardi?

Srpski predsednik Aleksandar Vučić jeizgleda opčinjen Kinom. To, dalje, izgleda daleko dublje nego što to diktira poslovno-diplomatski odnos sa jednom velesilom.
Pritom, ta opčinjenost traje duže od decenije.

Decenijska opšinjenost predsednika Vučića Kinom i njenim liderima ne jenjava. U drugim delovima centralne i istočne Evrope nije tako. (Foto: Slobodan Miljević, Fonet)

„Ponosan sam na projekat brze pruge ka Mađarskoj, što će biti kičma modernog saobraćajnog povezivanja“, rekao je Aleksandar Vučić u Beogradu.

Li Kećing je na istoj konferenciji za medije obećao da će Kina nastojati da pruga bude završena za dve godine.

Decenija je prošla, voz još nije stigao u stanicu

Bilo je to 16. decembra pre deceniju, a događaj je bio samit „Kina + 16“ u Beogradu. Vučić i Kećing su tada bili premijeri Srbije i Kine.

Bio je to treći godišnji skup lidera Kine i partnera iz centralne i istočne Evrope. Poslednji je bio 2019. u Dubrovniku, mada je Kina 2021. na Zumu održala pandemijski sastanak.

Peking je još 2018. zaokrenuo od tog formata. Kina retko objašnjava svoje postupke, pa nije ni tu promenu. 

Lupa evropskih sila i izneverena obećanja

Međutim, Kina se našla pod vatrom moćnih država Zapada zbog navodnog pokušaja da podeli Evropsku uniju i netransparentih ulaganja. Ulaganja su sporna jer Peking ne igra prema tržišnoj regulativi, nego, na primer, podriva konkurenciju neprijavljenim subvencionisanjem svojih firmi.

Povrh svega, postalo je uočljivo da od mnogo krupnih obećanja, uključujući voz koji će od Beograda do Budimpešte putovati dva sata, neće biti ništa.

Nisu ni evropske članice inicijative sedele na šakama: Litvanija 2021. nije samo istupila, nego je najavila trgovinsku saradnju sa Tajvanom, otvorivši spor sa Kinom u koji se uplela i EU.

Godinu kasnije iskočile su Estonija i Letonija, a Češka je Kinu prošle godine obavestila da se “deaktivirala” u projektu.

„Pet ili šest sati“ za zahvaljivanje

Danas u Beogradu, sada predsednik Vučić je posle sa kineskim predsednikom Si Đinpingom dugo zahvaljivao Kini na svemu, naglasivši da bi to mogao da radi “pet ili šest sati”.

Euforiju Vučićevih vlasti očigledno nisu prigušile ni izostala realizacija obećanja, ni hlađenje same Kine 

Za ilustraciju, Vučić danas želi satima da zahvaljuje Siju za nešto što je Kinezima prosto posao.

Beograd centar za distribuciju 10.000.000.000.000 evra kineskih ulaganja

U januaru pre deceniju, njegov tadašnji ministar prirodnih resursa rudarstva i prostornog planiranja Milan Bačević je rekao da je sa Pekingom dogovoreno da Beograd bude centar svih infrastrukturnih projekata u regionu.

Bačević je tada rekao i da Kina u region centralne i istočne Evrope planira da uloži 10.000 milijardi evra, povrh već opredeljenih 100 milijardi za razvojne projekte.

Kompas