Hoćemo li uskoro za sve hitne pozive birati 112?

Srbija se obavezala da će uvesti jedinstveni pozivni broj ka svim hitnim službama. Znači li to da 92, 94, 96… možemo uskoro da zaboravimo?

Pixabay

Sve zemlje Evropske unije uvele su jedinstven broj – 112 – za poziv svim hitnim službama, poput policije, hitne pomoći ili vatrogasaca. Srbija je u okviru pristupnih pregovora EU prihvatila obavezu da učini isto.

Dokle je sa tim došla?

Ideja je da svako u Evropi hitne službe može da dozove istim brojem, odnosno da ne mora da istražuje i pamti druge. Srbija je preuzela obavezu da uvede poglavljem 10 pregovora o članstvu koje reguliše informaciono društvo i medije. Međutim, do sada nije mnogo urađeno po tom pitanju. Najveći pomak bio je krajem prošle godine, kada je Kina Srbiji donirala sistem 112 vredan 25,6 miliona evra. Mada je projekat “evropski,” i mada je EU prethodno već finansirala jedan od povezanih projekata, sistem će verovatno biti kineske proizvodnje.

Znači li sve to ukidanje starih brojeva za poziv hitnim službama?

Ne, ili barem ne mora. Prema evropskim pravilima, države ne moraju da ukinu svoje lokalne brojeve hitnih službi, već samo moraju da dodaju i jedan zajednički za poziv svim hitnim službama. To znači da će u Srbiji najverovatnije ostati aktivni postojeći brojevi – 192 za policiju, 193 za vatrogasce, 194 za hitnu pomoć i drugi. Inače, države EU su većinom uz 112 zadržale i brojeve pojedinačnih službi. Jedinstveni broj je i zapravo i jedini u samo osam od 27 zemlja EU – u Danskoj, Estoniji, Finskoj, Malti, Holandiji, Portugalu, Rumuniji i Švedskoj. U ostalima rade i drugi brojevi.

Kako će novi broj funkcionisati u Srbiji?

RATEL, agencija koja reguliše elektronske komunikacije u Srbiji, u februaru je objavila nacrt pravilnika za upotrebu novog broja. Između ostalog, operateri će biti dužni da korisnicima besplatno omoguće poziv na 112, kao i drugih brojeva hitnih službi, ali i slanje poruka i ePoziva ka broju 112, u bilo koje doba bilo kog dana. Operateri će o svom trošku morati da uspostave komunikacione veze sa budućom Službom 112. Ta služba će primljene pozive i poruke prosleđivati nadležnim hitnim službama. Operateri će biti dužni i da Službi 112 dostavljaju sve podatke o pozivaocu, uključujući ime, adresu, lokaciju i slično, čak i kada pozivalac aktivira sakrivanje identifikacije.

Biće kazni za “šaljivdžije” i “spamere”.

Pravilnik propisuje i kazne za zloupotrebu, uključujući blokadu poziva. Dakle, ako neko bude zivkao bez stvarne potrebe, može da se suoči sa punom blokadom broja na nedelju dana. Ako se to ponovi, kazna može biti produžena. Jedini broj koji će biti izuzet iz blokade biće onaj hitnih službi.

(Nova ekonomija)

Više o ovoj temi čitajte na: