Srbija angažovala firmu za lobrianje u Americi – zbog sankcija NIS-u

Srbija je angažovala lobističku firmu Bleksamit Kapital (BlackSummit Capital) zbog američkih sankcija koje su nedavno uvedene energetskom sektoru, saznaje Nova ekonomija.

Foto: Kent Kawashima, Flickr

Prema dokumentu američkog Ministarstva pravde, Bleksamit će pomagati Srbiji u usklađivanju sa sankcijama. U ovom procesu Srbiju predstavljaju kabinet predsednika Aleksandra Vučića i Ministarstvo finansija, a zvaničnik koji je odgovoran za angažman firme je Ivica Kojić, šef kabineta predsednika.

Šta će raditi angažovana firma?

Angažman Bleksamit Kapitala dogovoren je usmeno, a formalni sporazum treba da bude potpisan uskoro, navodi se u dokumentu. Nije potvrđeno da li je on već potpisan.

Bleksamit će se baviti političkim aktivnostima kako bi pomogao Srbiji u usklađivanju sa sankcijama koje su nedavno uvedene u vezi sa energetskim sektorom, navodi se u dokumentu američkog Ministarstva pravde.

NIS pod sankcijama zbog ruskog vlasništva

Sporazum je sklopljen 23. januara ove godine, nakon što su SAD 10. januara stavile NIS na listu sankcija zbog vlasničkog udela ruske kompanije Gasprom njeft.

Gasprom njeft je pokušao da izbegne sankcije prenoseći deo svog udela na matičnu kompaniju Gasprom, ali to nije bilo dovoljno za američke vlasti. Iako je prvobitno objavljeno da će sankcije stupiti na snagu krajem februara, one su odložene na 30 dana, a kasnije još jednom, na isti period.

Nova ekonomija

Više o ovome pročitajte na: