Sve više pogubljenja u svetu, predvodnici Kina i Iran
U svetu vlasti su 2023. pogubile najviše ljudi u poslednjih devet godina, saopštila je danas organizacija Amnesti. Talas je pre pogurao Iran. Pritom, brojka od 1.153 pogubljenja ne pokriva Kinu, za koju se veruje da ih je izvršila na hiljade.
Organizacija Amnesti internešnal u novom godišnjem izveštaju ukazuje da je potvrđenih pogubljenja bilo za trećinu više nego prethodne godine. Više ih je poslednji put bilo 2015 – tada je pogubljeno1.634 osobe.
Sa druge strane, uprkos prošlogodišnjem skoku, smrtne kazne je izvršilo manje država nego ikada od kako Amnesti prati tu kategoriju. Prethodne godine bilo je za petinu više pogubljenja nego 2021.
Iranske vlasti pogubljenjima drže stanovništvo u strahu
“Špic pogubljenja uglavnom ide na račun Irana”, rekla je generalni sekretar Amenestija Agnes Kalamar. Ta zemlja je izvršila 28 odsto više smrtnih kazni nego prethodne godine.
Iranske vlasti “pokazuju potpuni nemar prema ljudskom životu … naglašavajući diskriminaciju marginalizovanih, najsiromašnijih zajednica”, rekla je.
Naime, među 854 pogubljenika svaki peti je bio iz baluške etničke manjine, koja čini samo pet odsto stanovništva. Amnesti optužuje islamističke vlasti da pogubljenjima nastoji da drže stanovništvo u strahu.
Brutalna Alabama
Amnesti je kritikovao i SAD, koje su prošle godine pogubile 24 osuđenika, šest više nego 2022. “Pojedine federalne države pokazuju zatrašujuću privrženost smrtnoj kazni i ne odustaju od namere da još investiraju u oduzimanje ljudskog života”, rekla je Kalamarova.
Ona je posebno ukazala na Alabamu koja je “osuđenika Keneta Smita ranije ove godine besramno ubila netestiranom metodom gušenjem azotom, 14 meseci nakon što je preživeo prvi pokušaj pogubljenja”.
Uopšte, najviše pogubljenja bilo je u Kini, Iranu, Saudijskoj Arabiji, Somaliji i SAD. Samo u Iranu vlasti su izvršile 74 odsto svih smrtnih kazni, dok su Saudijci odgovorni za15 odsto.
Sijeve vlasti javno prete pogubljenjem, ali taje brojke
Amnesti naglašava da Kina podatak o pogubljenjima drži u tajnosti, ali da se veruje da ih je bilo na hiljade. Vlasti predsednika Sija preko državnih medija redovno podsećaju stanovništvo da ih za prestupe trgovine drogom i korupcije čeka pogubljenje.
Organizacija podseća da uopšte nema podatke o smrtnoj kazni u Severnoj Koreji – koja je nedavno uvela mogućnost pogubljenja za kršenje zakona o jeziku. Ni Vijetnam, za koji se veruje da redovno pogubljuje osuđenike, nije dostavio brojke.
Uprkos skoku broja pogubljenja globalno, ima i napretka. Prošle godine smrtnu kaznu je izvršilo 16 država, manje nego ikada ranije.
Pogubljenje u praksi ukinule 144 države
Pogubljenje je do danas potpuno ukinulo 112 država, a ukupno 144 ga je ukinulo u praksi.
Prošle godine, za razliku od one pre toga, nikoga nisu pogubili Belorusija, Japan, Mjanmar i Južni Sudan.
Zakonska procedura za ukidanje pogubljenja je u toku u Keniji, Liberiji, Zimbabveu i Gani. Pakistan je ukinuo smrtnu kaznu za narko-prestupe, a predsednik Sri Lanke je jasno stavio do znanja da neće potpisivati naloge za pogubljenje.
Kompas